Savaş Avrupa’nın kalbine taşındı!

Savaş Avrupa’nın kalbine taşındı!
Yayınlanma Tarihi: 15.11.2015 11:58 | Değiştirme Tarihi: 15.11.2015 11:58

Paris’te 6 noktada düzenlenen eşzamanlı saldırılarda 129 kişi can verdi, 99’u ağır 352 kişi yaralandı. IŞİD’in üstlendiği saldırı sonrası Fransa’da üç günlük yas ilan edildi.

Fransa’nın başkenti Paris, cuma akşamı saat 21:20’de başlayan altı farklı saldırıyla sarsıldı. Saldırılarda 129 kişi öldü, 99’u ağır 352 kişi yaralandı. IŞİD’in üstlendiği saldırılara 7 terörist katıldı. Saldırganlarının birini üzerinden Suriye pasaportu çıkarken, diğer iki saldırganın Fransız ve Mısırlı olduğu öğrenildi. Ülkede 3 gün ulusal yas ilan edildi. Eylem, 2004’te Madrid’de meydana gelen ve 191 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Avrupa’nın en kanlı günü olarak tarihe geçti.

Almanya ve Fransa’nın dostluk maçını oynadığı Stade de France’ın dışarısında, saat 21:20’de ilk bombanın patlamasının ardından ikinci ve üçüncü bomba patladı. 21:25’te ise saldırganlar Rue Alibert bölgesindeli Kamboçya yerel yemekleri yapan ‘Le Petit Cambodge’ ve ‘Le Carillon’ restoranlarına silahlı saldırıda bulundu.21:29’da  saldırganların hedefi bu kez Avenue de la Republique caddesindeki bir pizzacıydı. 21:38’de Rue de Charonne caddesindeki silahlı saldırıda ise 19 kişi öldürüldü. Üzerinde bomba bulunan bir saldırgan 21:43’te Bolevard Voltaire’deki Comptoir Voltaire isimli kafeye saldırdı. IŞİD teröristleri saat 21:49’da ise cuma akşamı yapılan en büyük terör eylemini gerçekleştirdi. ABD’li rock müzik grubu Eagles of Death Metal’ın sahne aldığı ‘Bataclan’ konser salonuna giren teröristler tam anlamıyla katliam yaptı. Etrafa rastgele ateş açan teröristler, yaklaşık 100 kişiyi rehin alanarak konser salonunun içinde kaldı. Fransız polisinin operasyonunda rehineler kurtarılırken, içeride bulunan dört teröristin üçü üzerindeki bombayı patlatarak öldü; son terörist ise Fransız polisi tarafından vurularak öldürüldü. Konser salonundaki saldırının ilk anlarını yaşayan radyo sunucusu Pierre Janazsak, ilk olarak olayı ‘şovun bir parçası olarak düşündüğünü’ ancak daha sonra bunun bir saldırı olduğunu anladığını söyledi.  Saat 22:00’de Boulevard Beaumarchais’de son saldırı gerçekleşti.

Almanya şüphesi

Almanya’nın Bavyera eyaletinde ise geçen hafta Karadağ plakalı, içerisinde patlayacı madde ve kalaşnikof silahların bulunduğu bir aracın ele geçirildiği öğrenildi. Bavyera Başbakanı Horst Seehofer, ‘aracın sahibinin Paris’teki eylemi gerçekleştiren kişilerle bağlantıda olduğuna inanmak için nedenlerin olduğunu’ söyledi.

Peş peşe 6 noktaya saldırı

Haber ile ilgili metin girin!.