Papa, tarihi ziyaret öncesi böyle seslendi: Selamün aleyküm, tövbekar bir hacı olarak geliyorum

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus 4 gün sürecek olan Irak ziyareti öncesi halka seslendi. Papa, bu tarihi ziyaret öncesi sözlerine "Selamün aleyküm barış isteyen bir hacı olarak, 'Hepiniz kardeşsiniz' demek için geliyorum' dedi. Papa bugün başkent Roma'daki Fiumicino-Leonardo da Vinci Havalimanı'na gelerek Irak'a gitmek üzere harekete geçti.

Yayınlanma Tarihi: 05.03.2021 11:54
Değiştirme Tarihi: 05.03.2021 11:54

Papa mesajını şu ifadelerle sürdürdü: “Birkaç gün sonra nihayet aranızda olacağım. Sizlerle buluşmayı, yüzlerinizi görmeyi, kadim ve seçkin bir medeniyet beşiği ülkenizi ziyaret etmeyi çok arzu ediyorum. Oraya bir hacı olarak geliyorum. Tövbekar bir hacı olarak geliyorum. Yıllar süren savaş ve terörizmin ardından, Tanrı’ya af ve uzlaşı için yalvarmak; Tanrı’dan kalplere teselli, yaralılara şifa dilemek için geliyorum. Barış isteyen bir hacı olarak, ‘Hepiniz kardeşsiniz’ diye yinelemek için yanınıza geliyorum. Müslümanları, Yahudileri ve Hristiyanları tek bir ailede birleştiren İbrahim babanın adına diğer dini geleneklerden kız ve erkek kardeşlerimizle de birlikte dua etmek, birlikte yürümek arzusuyla geliyorum.”

TARİHİ ZİYARET 4 GÜN SÜRECEK

Papa'nın 5-8 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği ziyaretin programı belli oldu.Vatikan'ın paylaştığı programa göre Papa Francis, ilk olarak başkent Bağdat’ta temaslarda bulunacak. 6 Mart'ta Necef'te Irak'taki Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali Es-Sistani ile görüşecek. Katoliklerin ruhani lideri, Ezidilerle de bir araya gelecek. 7 Mart'ta Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek, Musul'u da ziyaret edip 8 Mart'ta Vatikan'a dönecek.

Kaynak: DHA