Beyaz altın bitince...

Yayınlanma Tarihi: 13.08.2015 13:14 | Değiştirme Tarihi: 13.08.2015 14:36

Bir zamanlar ’beyaz altın’ denilen pamuk, üretim maliyetindeki artış ve fiyat düşüklüğü nedeniyle artık ekilmeyince, pamuğun işlendiği çırçır fabrikaları da bir bir kapanmaya başladı.

Bir zamanlar ’beyaz altın’ denilen pamuk, üretim maliyetindeki artış ve fiyat düşüklüğü nedeniyle artık ekilmeyince, pamuğun işlendiği çırçır fabrikaları da bir bir kapanmaya başladı.

 Çocukluğu pamuk tarlasında, gençliği prese makinelerinde geçen 48 yaşındaki Armağan Tenik, 30 yıllık çırçır fabrikasını plastik saksı üretimi için kiraya verdi, içindeki makineleri de hurdaya sattı. Pamuk ithalatının artmasıyla yok olan pamuk tarlaları, çırçır fabrikalarının da kapanmasına neden oldu.

İzmir’in Bayındır İlçesi’nde 1985 yılında kurulan, 30 işçinin çalıştığı, hamalların, kamyoncuların ekmek yediği 5 bin metrekarelik çırçır fabrikası 2006 yılında şalteri indirdi. Çocukluğu pamuk tarlasında, gençliği prese makinelerinde geçen Armağan Tenik, fabrikayı 9 yıl boş tuttu. Büyük bir umutla hükümet politikalarının pamuğa can vermesini bekledi. Üç yıl önce fabrika içindeki makinelere 150 bin lira teklif edildi ama satmadı. Ancak o da dayanamadı ve çiçek üretiminin arttığı ilçede fabrikasını plastik saksı üretimi yapan bir firmaya kiraladı.

Çocukluk ve gençlik anıları da gitti

Fabrika içindeki yüzlerce makineyi de hurdacıya sattı. Makinelerle birlikte çocukluk ve gençlik anılarının ve umutlarının da gittiğini belirten Tenik, şunları söyledi:

"Bu fabrika baba yadigarı. Babam öldükten sonra abimle bu işi sürdürdük. Sadece işçi değil, hamalı, nakliyecisi ve daha birçok kişi ekmek yedi. Binlerce ton pamuğu işledik, kamyonlar vızır vızır girip çıkardı. 2006 yılında fabrikada üretim durdu ama hiçbir şeye dokunmadık. Hep hükümetin pamuğa destek vermesini, ekim alanlarının artmasını ve üretimin yeniden başlamasını bekledim. Özellikle doğudan çok sayıda şirket gelip makineleri satın almak istedi ama vermedim. Ekonomik anlamda dayanacak gücüm kalmadı. Bu yıl fabrikayı plastik çiçek saksısı üretimi yapacak olan İstanbullu bir firmaya kiraladım, artık para etmeyen makineleri de hurdaya verdim. Çok üzgünüm. Fabrikayla birlikte çocukluğum, gençliğim, hayallerim de gitti."

Son 10 yılda yüzde 80 azalma

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, Ege Bölgesi’nde pamuk ekiminin son 10 yılda yüzde 80 azaldığını, Çin, ABD ve Yunanistan’dan pamuk ithal edildiğini belirterek şunları söyledi: "Yıllardır bu ithalat politikasının doğru olmadığını söyledik. Bu politika pamuğun sonunu getirdi. TÜİK verilerine göre 2003- 2004 yılında ithal ettiğimiz 517 bin ton pamuğa 761 milyon dolar ödedik. 2013- 2014 sezonunda ise 924 bin ton pamuğa 1 milyar 843 milyon dolar ödedik. Ege’de pamuğun yerini Mısır aldı. Oysa pamuk bir denge bitkisiydi. Pamuk üretimi düşünce bundan domates, karpuz ve tarla bitkileri de olumsuz etkilendi. Bölgemizdeki çırçır fabrikalarının neredeyse tamamı kapandı."

DHA