Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Türk dizilerine övgü dolu ifadeler! "İyi rol modeller sağlıyor"

Türk dizileri son 10 yıldır Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu'da çok sevildi ve bunun geri dönüşlerini de almaya başladı. Yerel bir televizyon kanalına röportaj veren Pakistan Başbakanı İmran Han,akıllı telefonlarının toplum tarafından yanlış kullanılmasına değinerek Türk dizilerinin ülkelerindeki konumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 07.12.2020 10:05
Değiştirme Tarihi: 07.12.2020 10:05
Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Türk dizilerine övgü dolu ifadeler! 'İyi rol modeller sağlıyor'

Akıllı telefonların çeşitli sebeplerden dolayı toplum üzerinde yıkım yaşandığını söyleyen İmran Han, yasaklamalar getirmek yerine halka alternatif eğlenceler sağlanmanın daha faydalı olabileceğini söyledi.

Han, Pakistan’ın Türk dizileri "Yunus Emre Aşkın Yolculuğu" ve "Diriliş Ertuğrul" gibi yapımlar üretmeyi deneyeceğini açıkladı. Türk dizilerinin Pakistan'da yayınlanma amacının üzerinde duran Han,"Türk dizileri, ülke halkına, özellikle gençlere eğitim vermek ve iyi rol modeller sağlamak amacıyla yayınlanıyor." diye konuştu.

DİZİLER İLGİYLE TAKİP EDİLİYOR

Pakistan’da Han'ın talebi doğrultusunda, geçen ramazan ayında Diriliş Ertuğrul, hafta başında da Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizileri Urduca dublajla devlet televizyonu PTV’de yayınlanmaya başladı.

Han, 1 Aralık'ta yaptığı açıklamada, "PTV'de yayımlanan Yunus Emre dizisini tasavvufla ilgilenenlere güçlü bir şekilde tavsiye ediyorum." ifadelerini kullanmış, 25 Nisan'da da Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında, "Pakistanlı gençler, İslam tarihi ve ahlakını Türk dizisi izleyerek öğrenebilir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Pakistan'da yoğun ilgiyle karşılanan Diriliş Ertuğrul dizisinin YouTube'daki "TRT Ertugrul by PTV" kanalının abone sayısı 10 milyonu aştı. (AA)