Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Özgürlük Yolu 29 Eylül'de TV8'de...

Özgürlük Yolu 29 Eylül'de TV8'de...

TV8 sinema kuşağında yabancı sinema Özgürlük Yolu izleyiciyle buluşacak. Özgürlük Yolu 29 Eylül Perşembe akşamı 22.30'da ekranlarda olacak.

28.09.2016 11:38

1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçtıktan sonra 6000 km yürüyerek Gobi Çölü'nü aşıp Hindistan’a ulaşan bir grup esirin yaşadıkları macerayı ve dramı ustalıkla anlatan gerçek olaylara dayanan bir yol öyküsü... Yönetmenliğini Peter Weir'in üstlendiği Dram-Macera-Tarih türündeki Özgürlük Yolu filminin başrollerinde Colin Farrell, Jim Sturgess, Saoirse Ronan, Ed Harris ve Mark Strong yer alıyor.

Peter Weir'in, Master & Commander : The Far Side of the World'den tam 7 yıl sonra çektiği ilk film olma özelliği taşıyan Özgürlük Yolu, Oscar ödüllerinde En İyi Makyaj dalında aday gösterilmişti.

Filmin geçtiği dönemde Sovyet Rusya'da bulunan Polonyalı Sławomir Rawicz'in 'The Long Walk' isimli kitabından uyarlanan Özgürlük Yolu'nun hikayesi oldukça ilginç. Kitabın 1956'da yayınlanmasından ve 500.000 satıp 25 dile çevrilmesinden sonra pek çok kişi bu olayın ve hala hayattalarsa yaşayan tanıklarının izini sürmüş, hatta İngiliz BBC kanalı da bu efsaneyi belgeselleştirmiş. Böylesine yüklü bir bilinmezlik zincirine bağlı olan bu filmi yapma fikri de, işte bu BBC belgeselini seyrettikten sonra düşmüş yönetmen Weir'ın aklına.

"1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçtıktan sonra 6000 km yürüyerek Gobi Çölü'nü aşıp Hindistan’a ulaşan bir grup esirin yaşadıkları macerayı ve dramı ustalıkla anlatan gerçek olaylara dayanan bir yol öyküsü... " olarak özetleyebileceğimiz filmin hikayesi, geniş kadrosuyla daha da ilgi çekici bir hale bürünüyor.

Dragos Bucur, Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan, Mark Strong ve Jim Sturgess'lı kadrosuyla ilgiyi hakeden yapım, 29 Eylül Perşembe akşamı Eyvah Eyvah'tan hemen sonra 22.30'da ekranlara gelecek.
Özgürlük Yolu

Yorumlar | 0
üye profil