Özel hastanelerde koronavirüs test ücreti sorunu sürüyor

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs test ücreti 250 TL olarak belirlenmişti. Ancak bazı özel hastanelerde bu limitin üzerinde ücret istenmeye devam edildiği ortaya çıktı. 

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2020 11:49
Değiştirme Tarihi: 24.11.2020 11:49
Özel hastanelerde koronavirüs test ücreti sorunu sürüyor

Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılan koronavirüs testinin özel hastanelerde fahiş fiyatlara yapıldığı ortaya çıktı. Özel hastanelerin koronavirüs testi için 400-500 ve hatta 600 TL istediği belirlendi. Bir özel hastanenin ise test  sonucunun daha kısa sürede çıkması karşılığında 400 TL olan test ücreti için de 600 TL istediği ortaya çıktı.

"FAZLA PARA TALEP EDİYORLAR"

Koronavirüs testi yaptırmak için özel bir hastaneye giden Hasan Yılmaz, “Bu hastaneye birkaç hafta önce geldim. İki kişi koronavirüs testi için 700 TL istediler, biz de kabul etmedik. Devlet hastanesinde testimizi olduk. Ayda iki kez koronavirüs testini bu hastanede yaptırmak istesem 1400 TL ödemem gerekecek. Neden bu ücreti buraya vereyim? Devlet hastanelerinde ücretsiz. Hastaneye 'ücret fazla geldi' dediğimizde 'testinizi isterseniz devlet hastanesinde yapabilirsiniz karşılığını aldık” dedi.

Mustafa Yılmaz ise, “Devlet hastanelerinde koronavirüs testi ücretsiz yapılıyor. Özel hastaneler ise yıldız sayılarına göre ücretlendirme yapıyor. Bazı koronavirüs belirtilerim vardı. Devlet hastanesinde test yaptırmayı tercih ettim.  Özel hastanelerde 500- 600 TL kadar ücretlendirmenin olduğunu biliyoruz” açıklamasını yaptı. 

"SABİT FİYATLANDIRMA YOK"

Hasta yakını Aşkın Su ise “Koronavirüs hastasıydım yakın zamana kadar. Şu an negatife döndüm. İlk testimi devlet hastanesinde yaptırdım. Diğer testlerimi özel hastanede yaptırdım. Bu süreç içerisinde birçok hastaneyle telefon görüşmesi yaptım. Biri 300 TL, diğeri 350 TL dedi. Özel hastanelerde sabit bir fiyatlandırma söz konusu değil. Özel hastaneler fiyatı çok abartıyor.  Neden bu kadar büyük farklar var anlayamıyoruz” şeklinde konuştu. 

"FATURA BİLE VERMEDİLER"

Hastanenin test ücreti karşılığında fatura dahi vermediğini iddia eden Zafer Ulutaş da, “Bitlis’ten İstanbul’a geldim. Acil bir hastamız var. Bizden koronavirüs test ücreti için bu hastane 380 TL istedi, biz de verdik. Neden bizden bu ücreti istiyorsunuz diye sorduğumuzda ise 'özel hastanelerde böyle' cevabını aldık. Bize koronavirüs testi yapıldığına dair fatura bile vermediler. Test ücretsiz olması gerekirken ücret ödedik” dedi. 

(DHA)