Özel araçla şehirler arası seyahat yasak mı? Seyahat kısıtlamasından muaf olanlar kimler?

Koronavirüs salgını nedeniyle gelen kısıtlamalar sonrasında en çok merak edilen konulardan birisi de özel araçla şehirler arası seyahat konusu oldu. Birçok vatandaş tedbirler kapsamında gelen seyahat kısıtlaması sonrasında, 'özel araçla şehirler arası seyahat yasak mı?' sorusunun yanıtını merak ediyor. İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği genelgede kısıtlama getirilen gün ve saatlerde seyahat iznine tabi tutulacak kişiler duyuruldu. İşte özel ve toplu taşıma araçlarıyla şehirler arası seyahat kısıtlamasında muaf olan kişiler.

Yayınlanma Tarihi: 24.01.2021 14:53
Değiştirme Tarihi: 24.01.2021 14:53
Özel araçla şehirler arası seyahat yasak mı? Seyahat kısıtlamasından muaf olanlar kimler?

Özel araçla şehirler arası seyahat yasak mı, kısıtlamalar kimleri kapsıyor sorularının yanıtını merak eden yüz binlerce kişi, konuyla alakalı internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı sonrasında yeniden gündeme gelen şehirler arasında seyahat kısıtlamasıyla ilgili yasaklardan kimlerin muaf olabileceği araştırılıyor. Peki, özel araçla şehirler arası seyahat yasak mı? Seyahat kısıtlamasından muaf olanlar kimler?

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verileceği bildirildi.

ZORUNLU HALLER SAYILACAK DURUMLAR

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız, belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirler arası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır."

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT EDEBİLİR Mİ?

Şehirlerarası seyahat edecek olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde Seyahat İzin belgesi almaları gerekiyor.