Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın geliştirdiği koronavirüs aşısının neden durduğu belli oldu

Dünya genelinde 28 milyondan fazla kişiye bulaşanve 1 milyona yakın insanın da ölümüne neden olan koronavirüs salgınıyla ilgili ortak aşı çalışması yürüten Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın geliştirdiği kovid-19 aşısının yan etkilere ve sağlık sorunlarına neden olduğu gerekçesiyle durdurulduğu açıklanmıştı. Askıya alınan koronavirüs aşısıyla ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. 

Yayınlanma Tarihi: 10.09.2020 11:09
Değiştirme Tarihi: 10.09.2020 11:09
Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın geliştirdiği koronavirüs aşısının neden durduğu belli oldu

Oxford Üniversitesi ile birlikte AstraZeneca'nın geliştirdiği koronavirüs aşısının durdurulduğu açıklandı. Yapılan açıklamada ismi açıklanmayan bir gönüllüde test sonrasında "ciddi nörolojik semptomlar" belirlendi. 

Konuyla ilgili ayrıntılar, ABD medyasına yansıdı. İlaç devi AstraZeneca'nın CEO'su olan Pascal Soriot'un durdurulan aşıyla ilgili, aşıya yatırım yapan ve hissedar olan kişilere açıklama yaptığı ifade edildi. 

Soriot'un yaptığı bu açıklamadan ortaya çıkan detaylara göre, İngiltere'de aşıyı gönüllü olarak yaptıran bir kadında 'ciddi nörolojik semptomlar'ın görüldüğü kaydedildi.

Daha önce tespit edilemeyen bir nörolojik rahatsızlık ortaya çıktığını belirten Soriot, böylelikle denemelerin küresel ölçekte durdurulmasına karar verdiklerini söyledi.

Oxford Üniversitesi'nin ve AstraZeneca'nın benzer bir sorunu ABD'de Temmuz ayında da yaşadığı ABD merkezli tıp ve sağlık haberleri sitesi Statnews'te yer aldı. Ancak bu vakanın MS hastası olduğu, sebebinin ise aşı olmadığı kaydedildi.

Son olarak, Soriot, aşının ne zaman hazır olacağıyla ilgili net bir tarih vermezken, “Kimsenin kullanmak istemeyeceği bir aşı çok da faydalı değildir” dedi.

Kaynak: SÖZCÜ