Oxford Üniversitesi: Koronavirüse yakalananların çoğu en az altı ay bağışıklığa sahip oluyor

Dünya üzerinde 60 milyona yaklaşan vaka sayısı ve 1.4 milyon ölü sayısıyla koronavirüs, insanları korkutmaya devam ediyor. Kimileri koronavirüse yakalananların bir daha enfekte olmayacağını söylerken kimileri de yakalandıklarını ancak önceki gibi ağır geçirmedikleri yönünde ifadeler kullanıyordu. Oxford Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada İlk bulgulara göre koronavirüse yakalananların çoğu en az altı ay bağışıklığa sahip olduğunu açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 21.11.2020 10:38
Değiştirme Tarihi: 21.11.2020 10:38
Oxford Üniversitesi: Koronavirüse yakalananların çoğu en az altı ay bağışıklığa sahip oluyor

İngiltere’de yayımlanan yeni bir araştırma, koronavirüse yakalanan kişilerden önemli bir kısmının en az altı ay boyunca bağışıklığa sahip olabileceğini ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi ve İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi Oxford Üniversite Hastaneleri Vakfı Tröstü’nden araştırmacılar, geçmişte Covid-19 geçirmiş ve SARS-Cov-2 antikorlarına sahip sağlık çalışanlarının hiçbirinin tekrar Covid-19 semptomu göstermediğini buldu.

12 bin 180 sağlık çalışanı üzerinde yapılan araştırmada antikor sahibi 1.246 sağlık çalışanının hiçbiri tekrar hastalık belirtisi göstermedi.

Oxford Üniversitesi Toplum Sağlığı Bölümü’nden Prof. David Eyre, “Bu çok iyi bir haber. Artık emin olabiliriz ki Covid-19 geçirenlerin en azından çoğu, en azından kısa vadede koronavirüse bağışıklık kazanıyor” dedi.

Araştırmacılar, bu bağışıklığın ne kadar sürdüğünü anlamak için sağlık çalışanlarını gözlemeye devam ediyor.