Otomobil sahipleri dikkat! Lastikleri internet üzerinden alıyorsanız...

‘Kış lastiği takma zorunluluğu’, 1 Aralık'ta başlıyor. Lastikçiler, internet üzerinden satın alınan lastikler konusunda uyarıyor... 

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2020 13:46
Değiştirme Tarihi: 30.11.2020 13:46
Otomobil sahipleri dikkat! Lastikleri internet üzerinden alıyorsanız...

Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayıp, 1 Nisan 2021'e kadar devam edecek. Kışlık lastiklerini takmayan sürücülere 776 TL para cezası uygulanacak. Ticari araçlarda zorunlu olan ancak hususi araçlarda da can ve mal güvenliği açısından son derece önemli olan kış lastikleri denetimleri, emniyet güçleri ve jandarma ekipleri tarafından denetlenecek.

Ordu’da yeni sanayi sitesinde lastik bayisi bulunan Ahmet Özpınar, yasakların başlamasına yaklaşılması ile birlikte yoğunluğun da arttığını söyledi. Her yıl bu şekilde yoğunluk yaşadıklarını ve müşterilerin son günlere bırakmak yerinde erkenden gelmelerini tavsiye eden Özpınar, “Bu zorunluluk ticari araçlar için var ancak, biz insanlarımıza burası Karadeniz olduğu için, kış lastiği tavsiye ediyoruz. Bu lastiklerin emniyetleri yüksek derecede, insanların önce can emniyeti önemli. Kış lastikleri soğuk havalarda donmama ve vakum özelliği olduğundan yere daha sağlam bir şekilde tutunuyor” açıklamasını yaptı. 

UYARI YAPILDI 

“İnternet ortamından satın alınan lastiklerde insanlar bazen hüsrana uğrayabiliyorlar” diyen Özpınar, “Bazı müşterilerimizde yaşandı, lastikleri eski tarihli çıkabiliyor. O lastikler orada sertleştiği zaman yol tutuş oranı azalıyor” dedi. Lastikçi Ahmet Özpınar ayrıca, insanların kış lastiği cezası ödemek yerine, hem can hem de mal güvenliği açısından kış lastiklerini takmaları gerektiğini ifade etti.

(İHA)