Otobüslerde yeni dönem! Yan koltuk ve aile tarifesi geliyor

Yolcuları otobüslere çekmek isteyen firmalar, “yan koltuk” ve “aile” tarifesi başlatma kararı aldı. Buna göre, yanında boş koltukla gelmek isteyen yolcu, yarım bilet parasıyla ikinci koltuğu boş tutabilecek, aile bireyleri için de yüzde 20 indirim sağlanacak.

Yayınlanma Tarihi: 26.03.2021 09:19
Değiştirme Tarihi: 26.03.2021 09:19
Otobüslerde yeni dönem! Yan koltuk ve aile tarifesi geliyor

Koronavirüs nedeniyle şehirlerarası otobüslerde bir süredir yüzde 50 yolcu kısıtlaması uygulanmıştı. Söz konusu uygulama 8 Mart’ta kaldırılmıştı. Ancak otobüs firmaları vatandaşların virüs bulaşması endişesi nedeniyle istedikleri kapasiteye ulaşamadı. Bunun için şirketler, bugün açıklanacak kampanyayla yeni bir uygulamaya geçecek.

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, şehirlerarası seyahat eden pek çok kişinin, yanındaki yolcunun hasta olabileceği endişesi taşıdığını, bu nedenle kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen otobüs taşımacılığında sıkıntı yaşandığını kaydetti. Endişelerini gidermek amacıyla yolculara yan koltukları boş şekilde seyahat imkanı tanınacağını bildiren Yıldırım, ikinci koltuğa yüzde 50 bilet parası ödeyecek yolcuların, iki kişilik koltukta tek başına oturabileceğini söyledi. Yıldırım, beraber seyahat eden ve yan yana oturan aile fertlerine de yüzde 20 indirim sağlanacağını belirtti. 

"HES KODUYLA ALIM YAPILIYOR"

Önce bir firmanın kampanyayı başlatacağını, önümüzdeki hafta bütün firmaların uygulamayı hayata geçireceğini ifade eden Yıldırım, “Son dönemlerde özel otomobillerin şehirlerarasında daha sık kullanılmasıyla kazaların arttığını görüyoruz. Otobüslerde her türlü hijyen önlemi alınıyor. HES koduyla alım yapılıyor, personelin ateşi ölçülüyor. Otobüs yüzeyleri dezenfekte ediliyor. Bu açıdan uçaklardan bir farkı yok” dedi.

(Milliyet)