Otobüs durağına dalıp 1 kişiyi öldürüp 14 kişiyi yaralamıştı: 'Kaçın kaçın, yetiş ya Muhammed' diye bağırdım

İstanbul Beşiktaş'ta 3 Kasım 2019 tarihinde durakta bekleyenlere otobüsle çarparak, daha sonra da elindeki bıçakla çevresindekilere saldırıp denize atlayan, 1 kişinin ölümüne çok sayıda da kişinin yaralanmasına neden olan özel halk otobüsü şoförü Necdet Karakuş, hakim karşısına çıktı. Duruşmaya, olay günü eşi Yalçın Tahir Billur'u kaybeden Ayşe Feride Billur'un açıklamaları damga vurdu.

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2020 14:00
Değiştirme Tarihi: 08.10.2020 14:00
Otobüs durağına dalıp 1 kişiyi öldürüp 14 kişiyi yaralamıştı: 'Kaçın kaçın, yetiş ya Muhammed' diye bağırdım

Olay gününü anlatan ve duruşmaya tekerlekli sandalye ile gelen Ayşe Feride Billur, eşiyle birlikte durakta beklediklerini ve durağın çok kalabalık olduğunu ifade etti. İfade verdiği sırada gözyaşlarına hakim olamayan Billur, Kırmızı ışıkta bir boş otobüs durdu. Yeşil ışık yanınca çok hızlı bir şekilde üzerimize sürdü. Ben onu canlı bomba zannettim. 'Kaçın kaçın, yetiş ya Muhammed' diye bağırdım. Beni cama doğru, eşimi diğer tarafa... Direksiyonu üzerimize çevirdi. Her şey göz açıp kapayıncaya kadar oldu. Gözümü açtım eşim yerde yatıyordu başı kanıyordu, ben de yerdeydim kalkamadım. Sanığın 'isteyerek yaptım.' demesi acıma acı kattı. Şikayetçiyim. Çok mutlu bir evliliğimiz vardı, bir aileyi perişan etti." diye konuştu. 

"AİLEME LAF GELMESİN DİYE ÖYLE KONUŞTUM"

Duruşmada daha sonra söz verilen sanık Karakuş da ağlayarak, "Ben kazayla yaptım. Aileme laf gelmesin diye öyle konuşmuştum." dedi. 

Müşteki avukatları, sanık avukatlarının celse arasında dilekçe sunup psikolojik problemleri nedeniyle Karakuş'un tahliyesini talep ettiklerini belirterek, bu talebin reddine karar verilmesini istedi.

Sanık avukatları ise Karakuş'un cezaevinde koğuş arkadaşları ve infaz koruma memurları tarafından sıklıkla darbedildiğini, kaburgasında çatlak olduğunu iddia ederek, psikolojik problemlerinin ciddi seviyede olduğunu bu nedenle Adli Tıp Kurumu raporu beklenmeksizin tahliye edilip ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi altına alınmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, müştekilerin davaya katılma talebinin kabulüne, diğer tüm taleplerin ise reddine karar verdi. Heyet, Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek raporun beklenilmesine hükmederek duruşmayı erteledi. 

Kaynak: AA