Ötenazi nedir? Ötenazi Türkiye'de yasal mı?

Ötenazi kelimesinin anlamı ve hangi ülkelerde yasal olduğu birçok kişinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Bir hayvanın veya kişinin yaşamının dayanılmaz olması sonucunda yapılan ölümcül enjeksiyon sonrası yaşamına son verilmesi anlamına gelen ötanazi, birçok ülkede yasal değildir. Peki, ötenazi Türkiye'de yasal mı?

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2021 16:45
Değiştirme Tarihi: 19.03.2021 16:45
Ötenazi nedir? Ötenazi Türkiye'de yasal mı?

Ötenazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, dayanılamayacak şekilde olarak algılanmasıyla, acısız veya çok az acıtan ölümcül enjeksiyon yapılarak, yüksek dozda ilaç vererek ya da kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak anlamına gelir. Pasif ötanazi genelde birçok ülkede, farklı koşullar altında yasalken, aktif ötanazi çoğu ülkede yasaktır.

ÖTENAZİ YASAL MI?

Aktif ötanazi Türkiye'de yasal değildir. Yürürlükte olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre, hastaya ötanazi uygulayan fail (hekim), tasarlayarak (taammüden) adam öldürme hükümlerine göre yargılanır ve ağırlaştırılmış müebbet (ömür boyu) hapis cezasıyla cezalandırılır.

ÖTENAZİ HANGİ ÜLKELERDE YASAL?

Dünyada ötenazinin yasal olduğu ülkeler Belçika, Hollanda, Lüksemburg'tur. Hollanda, dünyada ötanaziyi yasal hale getiren ilk ülke. Hollanda ve Belçika'da 12 yaşından büyük çocuklar için bile uygulanıyor. Son olarak İspanya da bu ülkeler arasına katıldı. İspanya ötenazi hakkını yürürlüğe koyan 4. Avrupa ülkesi oldu.