ÖSYM YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 YÖKDİL sınav sonuç tarihi

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, sınava giren birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınav sonrasında adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi bekliyor. Peki, ÖSYM YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yayınlanma Tarihi: 04.11.2019 11:36
Değiştirme Tarihi: 04.11.2019 11:36
ÖSYM YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 YÖKDİL sınav sonuç tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca uygulanan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2019-YÖKDİL) tamamlandı. ÖSYM'nin düzenlediği sınav sonrasında katılım sağlayan adaylar, sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi araştırmaya başladı. Peki, ÖSYM YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM takvimine göre, YÖKDİL sonuçları 28 Kasım'da açıklanacak. Sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Daha önce Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) koordinasyonunda Anadolu ve Ankara Üniversitelerince yapılan ve sonbahar döneminden itibaren ÖSYM tarafından uygulanması kararı alınan YÖKDİL, 41 ildeki 47 sınav merkezinde uygulandı. Saat 10.15'te başlayan, fen bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal bilimler alanlarında İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerindeki sınav için adaylara 180 dakika süre verildi.

Adaylar, bir dönemde sadece bir yabancı dil ve alandan sınava girebilecek. Sınav sonuçları, Yükseköğretim Kurulu ve kurumları ile geçerliliği kendi mevzuatlarında kabul edilmiş diğer kurum ve kuruluşları tarafından aranan yabancı dil koşulunun sağlandığını belgelendirmek amacıyla kullanılabilecek.