Ostapchuk'a 1 Yıl Men Cezası

Nadzeya Ostapchuk, Belarus Olimpiyat Komitesi tarafından 1 yıl men cezasına çarptırıldı.

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2012 17:54
Değiştirme Tarihi: 12.09.2012 18:03

Londra Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği altın madalyası doping yaptığı gerekçesiyle elinden alınan gülle atmacı Nadzeya Ostapchuk, Belarus Olimpiyat Komitesi tarafından 1 yıl men cezasına çarptırıldı. Komite bu kararı, Ostapchuk'un antrenörünün doping itirafı üzerine aldı. Antrenör Alexander Yefimov ise 4 yıl men cezası aldı.

Nadzeya Ostapchuk, Londra Olimpiyat Oyunları’nda 21 metre 36 santimetrelik derecesiyle favori Valeri Adams'ı geride bırakarak gülle atmada olimpiyat şampiyonu olmuştu. Ostapchuk ve antrenörü Alexander Yefimov altın madalyayı gözyaşlarıyla kutlamıştı.

Ancak doping testlerinde Ostapchuk'un kanında yasaklı maddeye rastlanınca Belaruslu atlet diskalifiye edilmiş ve olimpiyat altını Valerie Adams'a verilmişti. 31 yaşındaki Ostapchuk, doping yaptığını kesin bir dille reddediyordu. Zira antrenörünün ifadesine bakılacak olursa gerçekten de doping aldığından haberi yoktu. Belarus Olimpiyat Komitesi’ne ifade veren Alexander Yefimov, öğrencisinin yemeğine gizli olarak doping maddesi karıştırdığını itiraf etti.

Olimpiyat Komitesi yetkililerine göre Yefimov, Ostapchuk 'un muhtemelen son olimpiyatında şampiyonluk için gerekli dereceyi yapamayacağını düşünüyordu. Komite buna karşın Ostapchuk 'a 1 yıl men cezası verdi. Antrenör Yefimov ise 4 yıl boyunca tüm spor faaliyetlerinden men edildi.

Etiketler: olimpiyat - doping - gülle - Ostapchuk - ceza