Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Oscar’lı film tekrar vizyonda

Oscar’lı film tekrar vizyonda

24 Ocak’ta ülkemizde gösterime giren 12 Yıllık Esaret, 3 Mart gecesi yapılan Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscarlarını kazanmasının ardından bugün yeniden vizyona giriyor.

08.03.2014 10:17

New York'ta özgür bir siyahinin kaçırılarak köle tacirlerine satılması ve 12 yıl esaret altında tutulmasını konu alan 20 milyon dolar bütçeli 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret), bu yıl Altın Küre’de “Sinema” dalında “En İyi Dram” filmi seçilmesinin ardından, şimdi de birçok dalda Oscar’a ve Oscar’ın Birleşik Krallık’taki dengi olan BAFTA ödüllerine aday gösterildi ve Akademi Ödülleri’nde “En İyi Film” Oscar’ını kazandı. 24 Ocak’ta vizyona giren 12 Yıllık Esaret bu nedenle tekrar vizyona giriyor.Hollywood’un soykırımın, ayrımcılığın, özgürlük temalı filmlerin baş dostu olduğunu bilmeyenimiz yok. Yalnızca ABD’nin kısa tarihinin değil, dünya tarihinin de kara lekesi olan kölelik bir kez daha beyazperdede sorgulanıyor.1853 yılında yazılan “12 Years a Slave” adlı kitabın bir uyarlaması olan filmde,  bir sabah ailesinden ve yaşantısından koparılarak sonu belli olmayan bir geleceğe doğru sürüklenen fakat umudunu asla yitirmeyen Solomon Northup’ın, hayatta kalmak ve kaybettiği özgürlüğüne tekrar kavuşmak için verdiği amansız mücadelesine tanık oluyoruz.İnsanlık ayıbı olan köleliği sert ve etkili bir anlatımla perdeye taşıyan 12 Yıllık Esaret, evrensel seyirciyi zorlanmadan yakalayabilen bir stile sahip olan McQueen’in Hunger (Açlık) ve Shame (Utanç)’den sonra yönetmenlik koltuğuna oturduğu üçüncü filmi. Yapımcılarının arasında Brad Pitt’in de bulunduğu filmin senaryosu ise John Ridley’e ait. Başrolleri Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch  paylaşıyorlar. Filmin neredeyse tek iyi beyaz adamı da, finale doğru Brad Pitt’in oyunculuğunda hayat buluyor.

Bakış açısı rahatsız ediciChiwetel Ejiofor etkili bir performansa imza atarken, daha önce McQueen ile Açlık ve Utanç’ta birlikte çalışmış olan Michael Fassbender, burada da kayda değer bir oyunculuk sergileyerek, sahiplerin kölelerini cezalandırmasının dinin bir gereği olduğuna inanan Epps karakteri ile öne çıkmayı başarıyor.Film 12 yıllık süreci zaman kavramı olmaksızın, sanki her şey birkaç ayda olmuş gibi kurguluyor.  Adından yola çıkmadığınız takdirde, Solomon’un köle olarak geçirdiği sürecin on iki yıl olduğunu anlamanıza imkan yok. Solomon’un hayatına dair detaylar filmde sıklıkla kullanılan flashback’ler ile veriliyor. Yönetmenin filmlerinden alışık olduğumuz uzun çekimlere de iyi bir örnek olan bazı sahneler ise, izleyiciyi son derece rahatsız eden bir bakış açısıyla sunuluyor. Fransız Yeni Dalga akımının en etkili isimlerinden biri olan Jean-Luc Godard, “Yakın çekim tehlikeli bir silahtır” der ancak McQuenn için bu sorun olmuyor ve yönetmen detay görüntülerle birlikte, yakın ve uzak planları da ustalıkla kullanıyor.Film, yer yer Tarantino’nun Django Unchained (Zincirsiz) ile kıyaslansa da,  dil ve anlatım açısından çok farklı yerlerde bulunduklarını, ödül çabası içindeki McQueen’in önünde ilerlemesi gereken daha çok yol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna rağmen Akademi’nin kıstaslarını ve çizgisini iyi bilen yönetmen, Oscar için yaptığı kurguda başarılı oldu ve filminin adını tarihe yazdırmayı başardı.Esra AYNUR / AjansHaber
Yorumlar | 0
üye profil