Orman yangınlarıyla mücadelede alınan kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Görevli olmayanlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Erdoğan, günlerdir devam eden orman yangınlarına ilişkin alınan kritik bir kararı da burada duyurdu. Cumhurbaşkanı'nın açıklamasına göre, görevli olmayan kişiler, bundan böyle yangın mahalline alınmayacaklar...

Yayınlanma Tarihi: 06.08.2021 15:30
Değiştirme Tarihi: 06.08.2021 15:30
Orman yangınlarıyla mücadelede alınan kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Görevli olmayanlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışı gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bugün itibariyle artık 9 günü aşmış durumda. 44 ilimizde çıkan orman yangınlarının 196'sı kontrol altına alınmış durumda. 5 ilimizdeki 12 yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor'' dedi. Orman yangınıyla mücadelede yeni alınan kararı da duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır'' ifadelerini kullandı. Erdoğan, Geleceğe Nefes Kampanyası'yla her vatandaş için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanın yıl bitmeden dikileceğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bugün itibariyle artık 9 günü aşmış durumda. 44 ilimizde çıkan 208 orman yangınının 196'sı kontrol altına alınmış vaziyette. 5 ilimizdeki 12 yangının kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu illerimiz Antalya, Muğla, Isparta, Aydın ve Denizli...

Yoğun bir çalışma devam ediyor. Orman yangınlarıyla mücadele için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Azerbaycan'ı özellikle zikretmek durumundayım. Buraya gelmeden önce Aliyev'le bir telefon görüşmesi yaptık. Şu anda 600'ı aşkın yetişmiş itfaiyeci göndermiş durumda, bunu arttırabiliriz diyor araç gereçleriyle. Son olarak ''100 itfaiyeciyi göndereyim'' dedi. 'İsabetli olur' dedim. Bugün büyük ihtimalle gelirler. 16 amfibik uçak çalışmalara devam ediyor.

Ukrayna'dan gelen gece söndürme kabiliyeti olan 5 helikopter var. Bunlar 24 saat full çalışacak. Havada durma süreleri de yüksek. Şu an itibarıyla 56 helikopter yangın söndürme faaliyetlerine devam ediyor.

150 iş makinesi ki termik santraln etfafını açmada dozerlere ihtiyacımız oluyor.  Şu an itibariyle termik santraldeki gelişmeler olumlu istikamette.

YANGIN MAHALLİNE GÖREVLİ OLMAYANLAR ALINMAYACAK

Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır. Bu işi bilmeyenlerle mücadele etmek başımıza başka sıkıntılar, Allah göstermesin yaralanmalar başımıza gelebilir. Bunu da yaşamak istemiyoruz. 

Diğer ülkelerden gelen hava araçlarına baktığımızda Rusya 5 helikopter ve 3 tanker uçak, İspanya 2 amfibik, Hırvatistan 1 amfibik uçak, Azerbaycan bir amfibik uçak ve bir helikopter göndermişti.  Yurtdışından temin edilen 4 helikopter de bugün itibariyle yangın söndürme çalışmalarına katılacak.

Anayasanın 169. maddesi uyarınca yanan alanlar yeniden ağaçlandırılır ve başka amaçla kullanılamaz. Buraların inşaata açılacağı yönündeki sözler.. Bu yalandır. Asla böyle  bir şey yoktur. Kılıçdaroğlu'nun da yalandan başka sıfatı yoktur.. Bunların yaptığı iş yangına körükle gitmek. Yeni ağaçlandırma doğal bitki örtüsü ile uyumlu olacak. Geleceğe Nefes Kampanyası'yla her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden inşallah dikeceğiz. Yeşil Vatan'ı korumak için can siperhane mücadelemiz devam edecektir. İktidarımız döneminde 5 milyar 400 milyon yetişmiş ağaç diktik. Bunu yapan bir iktidarız. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte yine aynı şekilde bu çalışmalarımızı yoğun olarak devam ettireceğiz. Ve ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız. Yanan alanlarda hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bitkisel üretim ve hayvancılıkta zararlar en kısa sürede giderilecektir.