Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İzinsiz reklam mesajlarından sonra bir bu çıktı

İzinsiz reklam mesajlarından sonra bir bu çıktı

İzinsiz reklam mesajlarını yasaklayan kanunun uygulamaya girmesiyle, toplu mesaj gönderim şirketleri de karşı atağa geçti.

24.05.2015 11:16

İzinsiz reklam mesajlarını yasaklayan kanunun uygulamaya girmesiyle, toplu mesaj gönderim şirketleri de karşı atağa geçti. “E-mail pazarlama” diye adlandırılan bu firmalar, milyonlarca cep telefonu ve internet kullanıcısının onayladığını iddia ettikleri mail listelerini şirketlere satıyor. Oysa yeni kanuna göre tek tek onay şart.

İnternet ve cep telefonu kullanıcılarının onayı olmadan reklam mesajı gönderimini yasaklayan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un mayıs ayı başında uygulamaya girdi. Firmalar portföylerinde yer alan potansiyel müşterilerden izin alma telaşına düştü. Bu telaşı gören ve e-mail marketing diye adlandırılan bazı toplu mesaj gönderim şirketleri işte bu firmaları kıskaca alacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Yeni uygulamaya göre eğer firmalar tüketiciye izinsiz gönderi yaparlarsa 1000-5000 TL’den başlayan ve katlanarak artan ceza ödemesiyle karşılaşıyor. Ceza almamak için firmaların reklam mesajı gönderdikleri müşterilerden tek tek onay alması gerekiyor. İşte toplu mesaj gönderim şirketleri milyonlarca cep telefonu ve internet kullanıcısından reklam mesajı onayı aldıklarını iddia ederek bu izinleri toplu halde firmalara pazarlamaya çalışıyor.

Spma düşüyormuş 

Reklamları her gün veritabanlarında yer alan milyonlarca kullanıcıdan 10 binlercesine ulaştırmayı vaat eden bu e-mail pazarlama kuruluşları, demografik kriterlere göre belirlenmiş hedef kitleye uygun filtreleme yaptıklarını, reklamların Hotmail, Gmail gibi servislerde dahi spama düşmesinin engellendiği de savunuyor. Tüm bunları da geliştirdikleri yazılımlarla gerçekleştirdikleri vurgulanıyor. Bu yazılımların, reklam mesajını gönderenlerin mail adreslerinin kullanıcıların mail kutusundaki iletişim listesine otomatik olarak eklenmesini sağlattığı ve bunun da gönderilen maili izinli hale dönüştürdüğü savunuluyor.

Onay şart

Oysa, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, firmaların internet ve cep telefonu kullanıcılarının kabusu haline dönüşen kampanya ve reklam içerikli mesajlarına “onay” zorunluluğu getiriyor. Kişisel veriler ile tüketicileri e-ticarette korumayı, iletişimin gizliliğini sağlamayı amaçlayan bu Yasa, reklam içerikli SMS ya da e-postaları onay alınmadan gönderilmesini ise yasaklıyor. Kullanıcının izni olmadan bu tip mesajları gönderenler için katlamalı olarak artan idari para cezalarını kapsıyor. Yasa, firmalara müşterilerinden bu onayı da, sadece sözleşme imzalatma, SMS yoluyla onay mesajı göndertme ya da sitenin üyelik sayfasına tıklatma yöntemiyle alabilmelerine imkan sağlıyor.

Bu nedenle, mesajı gönderenin sadece mail adresinin kullanıcının iletişim listesinde yer alması, gönderilen reklam ya da kampanya mesajını izinli mesaja dönüşmesi için yeterli olmuyor. Hatta hiç bir önemi bulunmuyor. Ayrıca, her gün 10 binlerce kişiye atılacak mesajlar için aylık 510 lira ile 1000 lira arasında değişen kira bedellerinin talep edildiği bu veritabanlarında yer alan kullanıcıların e-posta adresleri ile cep telefonu numaralarını da reklamını yapmak isteyen firmalara verilmiyor. Bunun sonucunda isteseler de reklamlarını gönderdikleri müşterilerden izin alma imkanları da olmuyor.

Vazgeçe imknaı 

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, reklamı gönderen firmalara onay veren tüketicilere, daha sonra bu onaydan vaz geçme hakkı da tanıyor. Onaylı reklam ve kampanya mesajlarının gönderildiği kullanıcılar,  diledikleri zaman bu mesajları almaktan gerekçe göstermeksizin vaz geçebiliyor. Firmaların tüketicinin bu hakkını gönderdikleri e-posta ya da SMS’lerde açıkça belirtmeleri de zorunlu olarak gerekiyor. Yasaya göre, tüketicinin bu iletileri almak istemediğini belirtmesinden sonraki 3 gün içinde firmaların reklamlarını göndermeyi sonlandırmaları gerekiyor. Bu kurala uymayan firmalara ise uygulanacak ceza ise katlayarak artıyor.

Listeleri sık sık kontrol edin

Günde ortalama 4 milyar mail internet üzerinden gönderiliyor. Bu maillerin yüzde 90’ı spam denilen istenilmeyen mesajlardan oluşuyor. Böyle olunca da hotmail, yahoo, gmail gibi mail sunucuları da bu istenmeyen mailleri engellemek için birçok koruma önlemlerini devreye sokuyor. Mail adreslerine rasgele gönderilen bu maillerin büyük bölümü de hedefine ulaşamadan çöpe gidiyor. Spam mesajlarının daha okunmadan çöpe gitmesini önlemek için geliştirilen bazı yazılımlar, kullanıcılarının mail programlarında oynamalar yaparak, maili gönderenlerin adreslerini kullanıcıların bilgisi dışında iletişim  listelerine otomatik olarak eklenmesini sağlatabiliyor. Bu tür uygulamalardan kurtulmak için de internet kullanıcılarının iletişim listelerini de sık sık gözden geçirip, ayıklama yapmaları gerekiyor.

Engellemenin farklı yöntemleri

İstenmeyen mesajları inatla göndermeye devam edenler hakkında yasal işlemlerin yanı sıra e-mail programında ki küçük bir tuşu tıklayarak da engellemek mümkün olabiliyor. Bunun için e-mail programınızdaki “önemsiz e-posta” (önemsiz mail) ya da “spam bildir” tuşuna tıkladığınızda gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yapıldığında alıcının ISP’sine küçük bir alarm gönderiliyor. Ardından da bu ISP tarafından e-mail gönderen kişiye bir uyarı gidiyor. Şayet, bir ISP’den en fazla 5 uyarı alınırsa, o zaman mesajı gönderenin e-mail’leri anında kısıtlanıyor. Bu uyarının sayısı 10’u geçtiğinde ise mesajları gönderen e-mail server’ı bloke ediliyor. ISP’ler, sadece e-mail server’larını bloke etmekle de yetinmiyor. URL’ler ve domain adlarını bulmak için rapor edilen spamleri de tarıyor. Eğer rapor edilen spam içerisinde söz konusu reklamı gönderen şirketin alan adı yer alırsa, nereden ya da kim tarafından gönderildiğine bakılmadan içinde bu domain adını barındıran ve gelecekte gönderilecek tüm e-mail’ler engelliyor.

Hürriyet.com.tr

Yorumlar | 0
üye profil