Ön çapraz bağ yırtıkları nasıl tedavi edilir?

Ön çapraz bağ yırtıkları nasıl tedavi edilir?
Yayınlanma Tarihi: 07.12.2017 19:04 | Değiştirme Tarihi: 07.12.2017 19:04

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Malkoç, ön çapraz bağ yırtıklarının tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemi için anlattı.

Spor her yaş için vazgeçilmez ve kas-iskelet sistemi sağlığını koruyacak, vücudun stresle baş etmesine yardım edecek en önemli uğraştır. Spor cerrahi ve fizyolojisi ile uğraşan hekimler ise sporun bir uğraştan çok hayat biçimi olmasını ister.

Sportif aktiviteler sırasında daha sıklıkla ortaya çıkan talihsiz kazalar olabilir, bunlardan biri de “Diz Ön Çapraz Bağ Yırtıkları”dır.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Malkoç, ön çapraz bağ yırtıklarının tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemi şu şekilde anlattı:

“Ön çapraz bağ yırtığı tedavisi cerrahi yani “Artroskopik Tamir”dir. Tamir sırasında hastanın etkilenen dizinden, diz için hayati öneme sahip olmayan 3 adet kas tendonundan 2 si alınıp, gerekli işlemlerden geçirildikten sonra ön çapraz bağın olması gerektiği yere uygun şekilde yerleştirilir. Bazen bu tendonlar yerine patellar tendon  yani diz kapağı kemiği tendonu bir miktar kemik ile birlikte kullanılabilir. Her ne şekilde ve tendon nereden alınırsa alınsın teknik olarak alınan tendonlar artroskopik yöntemle olması gereken yere yerleştirilir. İki ucundan kemiğe sabitlenir. Bu sırada eğer yırtılmış menisküs varsa kontrol edilip tamir edilir.

Ameliyat sonrası 1 ya da 2 günlük hastane yatışından sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon en kısa sürede başlanır ve hastanın ön çapraz bağ yırtığı olmadan önceki aktivitelerine eksiksiz şekilde geri dönmesi amaçlanır. Yaklaşık 6 hafta sonunda kademeli her hafta daha da artacak şekilde hasta serbest ve desteksiz  yürüyebilmeli, kontrol altında hafif düz koşu egzersizlerine başlayabilmelidir. Sportif aktivitelere zamanla, hasta hazır oldukça izin verilir.”