Ömür Gedik tedavisi olmayan hastalığa yakalandığını açıkladı

Ömür Gedik Instagram hesabından bir paylaşımda bulunarak tedavisi olmayan hastalık ile mücadele ettiğini ifade etti. Bağışıklık sisteminin normalinden fazla çalıştığını söyleyen Ömür Gedik, bu hastalık nedeniyle domates, patlıcan ve kahveyi de hayatından çıkarmak zorunda kalmış. Ömür Gedik'in bu paylaşımı sonrası Ömür Gedik'in rahatsızlığı, hastalığı ne? otoimmün hastalığı nedir? sorusunun yanıtını arayıp merak etti. İşte ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2021 15:19
Değiştirme Tarihi: 09.02.2021 15:19
Ömür Gedik tedavisi olmayan hastalığa yakalandığını açıkladı

Yaptığı paylaşımlarla ve açıklamalarla sık sık magazin gündeminde olan şarkıcı Ömür Gedik, uzun süredir iyileşmek için mücadelesini verdiği ve tedavisi olmayan hastalığından bahsetti. 

Geçtiğimiz yaz Bodrum'da çektirdiği bir fotoğrafı paylaşan Ömür Gedik, hastalığı hakkında şunları yazdı: "Sizin de otoimmün hastalığınız var mı? Eklem ağrısı bile bir belirti. Ben kendi kendine zarar verenlerdenim, yani otoimmün bir hastalığım var. Bağışıklık sistemim olması gerekenden fazla çalışıyor ama bana iyilik yapacağına yanlışlıkla vücudumun normal dokularına ve organlarına saldırıyor.. Yani düşmanlarla savaşacak olan askerlerim gelip beni vuruyor."

Haber ile ilgili metin girin!.


"Bunun nedenlerinden bir tanesi normalde negatif olması gereken HLAB27 geninin bende pozitif olması. HLAB27'nin pozitif olması kişinin virüslere yakalanmasını engelliyor ama diğer yandan da otoimmün hastalıklara yatkın olmasına neden oluyor. Bendeki otoimmün hastalık romatoid artrit, yani iltihaplı romantizma kronik bir inflamatuar bozukluk aslında. Bulaşıcı değil, neden kaynaklandığı bilinmiyor ve eklem, akciğer, kalp ve kan damarlarına saldırabiliyor. Tedavisi yok!"

"Sadece bağışıklık sistemini baskılamak sureti etkileri azaltılabiliyor. Yan etkilerine rağmen kortizon almak gerekebiliyor mesela. Ben romatoid artrit (RA) doğal yollardan, ilaç almadan savaşmak istediğimi her fırsatta dile getiriyorum. Prof. Dr. Betül Uğur Altun, RA ile yaşarken glutensiz bir beslenme düzenine geçmemi söylemişti. Hastalığın ilerlemesi ile artık bir şeyler yapmam gerekiyordu. Şu anda Amerika'da yaşayan lise ve üniversite arkadaşım Zeynep Çolpan, 'eliminasyon diyeti' adlı bir makale gönderdi. Bir süreliğine bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarıyorsunuz ve bunun sağlığınız üzerindeki etkilerini gözlemlemeye başlıyorsunuz."

"Betül'ün de tavsiyesini aklımda tutarak ilk glutenle başladım. Bir süredir eklem ağrılarımdaki azalmanın farkındayım. Bir kaç hafta sonra sırasıyla domates, patates, patlıcan, soya, biber ve kahveyi de teker teker hayatımdan çıkararak sonuca etkilerini değerlendireceğim. Eğer sizin de herhangi bir rahatsızlığınız varsa eliminasyon diyeti yapmanızı ve hangi besinin size zarar verdiğini görmenizi öneririm."