Oluklu kertenkele nedir, nerelerde yaşar, özellikleri neler?

Havaların ısınmasıyla beraber ‘kör yılan’ olan bilinen oluklu kertenkeleler gün yüzüne çıkmaya başladı. Peki, oluklu kertenkele nedir, nerelerde yaşar? Oluklu kertenkele ile ilgili merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 17.04.2019 19:12
Değiştirme Tarihi: 17.04.2019 19:12
Oluklu kertenkele nedir, nerelerde yaşar, özellikleri neler?

Oluklu kertenkelenin ne olduğu, özelliklerinin neler ve nerelerde yaşadığı merak ediliyor. Peki, oluklu kertenkele Türkiye’de nerelerde yaşar? Oluklu kertenkele nedir? İşte yanıtı…

Aydın ve İzmir çevresinde sıkça görülen, halk arasında 'kör yılan' olarak tanınan 'oluklu kertenkele'nin insanlar için zararsız olduğu belirtildi. Doğaseverler, oluklu kertenkelelerin ekosisteme faydası olduğunu belirterek, öldürülmemesi yönünde uyarıda bulundu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde, Ege Bölgesi'nde özellikle Aydın ve İzmir çevresinde sıkça görülen oluklu kertenkeleler için doğaseverler uyarı yaptı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri, uzun ve ayaksız şekliyle yılana benzetilen, halk arasında 'kör yılan' diye bilinen oluklu kertenkelelerin uysal olduğuna dikkat çekti. Oluklu kertenkelelerin insanlara hiçbir zararının bulunmadığını belirten EKODOSD yetkilileri, şu uyarıda bulundu:

"Oluklu kertenkeleler, doğal alanlarının yanı sıra sitelerin ve apartmanların arasında kalan arazilerde görülebiliyor. Doğada önemli yararı bulunan canlılardır. Çekirge, salyangoz, böceklerle beslenen; bazen fare, küçük boylu kertenkele ve kuş yavrularını da yiyen oluklu kertenkeleler, ne yazık ki yılan sanılarak bilinçsiz kişilerce öldürülmektedir. Doğal denge için çok önemli olan, zehirli olmayan ve insanlara hiçbir zararı bulunmayan bu canlı türü öldürülmemelidir."