Okulların açılmasının 21 Eylül’e ertelenmesi turizmde sevinç yarattı!

Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle okulların açılması 21 Eylül’e ertelendi. Bu durum en çok turizm sektörünü sevindirdi. Turizmcilerden, “Bu yıl tüm zamanların eylül ayı rekoru kırılacak” yorumları geldi. 

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 09:26
Değiştirme Tarihi: 14.08.2020 09:26
Okulların açılmasının 21 Eylül’e ertelenmesi turizmde sevinç yarattı!

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların açılışını 21 Eylül'e ertelemesi, turizm sektöründe sevinç yarattı. Turizmciler eylül ayı turizm rakamlarının önceki yıllara göre birkaç kat artışla rekor kıracağını belirtti. 

İşte turizmcilerin okul kararına yorumu: 

Firuz Bağlıkaya (TÜRSAB Başkanı)

“Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2020-2021 eğitim döneminde yüzyüze eğitimin 21 Eylül’de başlatılacağı kararı turizm açısından çok önemli bir gelişmedir. Bu karardan sonra özellikle yazlık evlerinde olanların şehirlere döneceklerini zannetmiyorum. Tatil programını bugüne kadar yapmamış ya da çeşitli nedenlerle ertelemiş olanların da bu karardan sonra 1 haftalık 10 günlük tatillerini programlamaya başlayacaklarını düşünüyorum. Ağustos ayında turizm artışının yanı sıra eylül ayında tatil yapanların sayısında da önceki yıllara göre birkaç kat artış meydana gelecektir.”

Banu Dedeman (Dedeman Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı)

“Okulların açılış tarihinin ertelenmesi, sahil bölgelerinde yerli turist özelinde tatil sezonunun biraz daha uzamasına neden olabilir. Dedeman Turizm Grubu olarak şehir otelciliğine odaklanmış bir zinciriz. Bu alınan kararın, şehir otellerine pozitif bir etkisi olacağını düşünmüyoruz. Sadece Park Dedeman Eskişehir ve Dedeman Şanlıurfa otellerimizde hafta sonları çok az da olsa pozitif bir etki görebiliriz düşüncesindeyiz.”

Müberra Eresin (TÜROB Başkanı)

“Bildiğiniz gibi okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim yöntemiyle açılması kararı alındı. 21 Eylül’de de yüz yüze eğitim başlayacak. Doğrusu Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) olarak sektörümüze etkisi açısından herhangi bir ticari fayda oluşturması beklentisi içinde olmamız mümkün değil. Alınan kararı her anlamda destekliyoruz. Kıyı bölgelerde yerli tatilciler açısından sezon bir miktar uzayabilir. Şehir otellerine ise pozitif bir etkisi olmasını beklemiyoruz. Önceliğimiz her zaman sağlık. Tatil beldelerinde misafirlerimizin otellerde olduğu gibi otel dışında da sosyal mesafe ve maske zorunluluğuna dikkat etmelerini her defasında hatırlatıyor ve umuyoruz.” (Milliyet)