Okullarda herkes HES koduyla takip edilecek!

Koronavirüs salgını nedeniyle okullarda yeni dönem başladı. Bu kapsamda okulla ilgili herkesin HES kodlarıyla takibi sağlanacak, risk durumunda bildirim yapılacak. İşte detaylar... 

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2020 09:08
Değiştirme Tarihi: 25.08.2020 09:08
Okullarda herkes HES koduyla takip edilecek!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘2020- 2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı’nın başlaması dolayısıyla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden meslektaşlarına seslendi. Öğretmenlerin mevcut sağlık durumları konusunda detaylı rapor hazırladıklarını, kronik hastalığı bulunan ya da 60 yaşın üzerinde olan öğretmenlerin hepsiyle ilgili bilgiye sahip olduklarını söyleyen Bakan Selçuk, “Bu öğretmenlerimizin en az riskle mesleki faaliyetlerini yürütebilmeleri için imkanlarımızı seferber ederek tüm kolaylığı sağlayacağız” açıklamasını yaptı. 

"UZAKTAN EĞİTİM MESLEĞİMİZİN PARÇASI OLACAK"

Uzaktan eğitimin az ya da çok mesleğin vazgeçilmez bir parçası olacağını dile getiren Bakan Selçuk, "Gösterdiğiniz özen ve öğrencilerinize her şekilde ulaşma çabanızı takdir ediyorum ve sizlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi. 

KILAVUZ HAZIRLANDI 

Öte yandan TSE ile Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü imzalandı. Bu kapsamda kılavuz hazırlandığını söyleyen Selçuk, “Bu kılavuzu tamamlar nitelikte öğrenci, veli, yönetici ve öğretmen rehberleri de hazırladık. Bu rehberlerin hepsini dikkatle okuyarak öğrencilerinizi ve velilerinizi yönlendirmenizi özellikle rica ediyorum. Sizlerin daha sağlıklı ve güvenli ortamlarda eğitim verebilmeniz için öğretmenlerimizden öğrencilerimize, servis personelinden temizlik personeline okulla ilgili herkesin HES kodları marifetiyle takibi sağlanacak, herhangi bir risk durumunda Sağlık Bakanlığımızla birlikte çalıştığımız yazılım aracılığıyla okullarımıza bildirim yapılacaktır. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin faydalanabileceği EBA Destek Noktaları oluşturuyoruz. Bu sayede teknik donanıma ihtiyacı olan öğretmen ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Uzaktan eğitim imkanından yararlanamayan öğrenci ve öğretmen sayımızı en aza indirmek gayreti içerisindeyiz. Uzaktan eğitim nedeniyle öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişimlerinde tamamlayamadığımız ne varsa 21 Eylül’e kadar bunlar için gerekli plan ve programları hazırlayarak okullarımızın kapılarını birlikte açacağız. Hiçbir imkan olmasa dahi gülümseyerek, hatır sorarak, gönül alarak görevimize sahip çıkmış oluruz. Lütfen gülümsemenizi esirgemeyin birbirinizden ve öğrencilerden” bilgilerini paylaştı. 

SİTE HAYATA GEÇTİ 

Ayrıca uzaktan eğitim sürecine ilişkin veli, öğrenci, öğretmenlerin görüşlerini almak üzere, “Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var” isimli paylaşım sitesini hayata geçirdiklerini de sözlerine ekleyen Bakan Selçuk, "Sadece uzman ya da akademisyen görüşü almak değil; bunu velilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin görüşleriyle desteklemek niyetindeyiz. Bundan faydalanabilmek için de ‘Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var’ isimli uygulamayı hayata geçirdik. Bir mikro site açtık. Her yurttaşımızın uzaktan eğitime ilişkin varsa bir fikri bunu değerlendirmek istiyoruz. Uzaktan eğitimi bir zorunluluk ya da zaruret olmanın ötesinde artık bundan sonra yeni normalin gereği biçiminde algılamamız söz konusu. Uzaktan eğitim salgından sonra da eğitim sistemimizin kalitesini artırma noktasında araçlarımızdan bir tanesi olacaktır” dedi.  (Milliyet)