Okullarda ders saatleri uzayacak mı?

Okullarda ders saatleri uzayacak mı?
Yayınlanma Tarihi: 27.03.2019 11:49 | Değiştirme Tarihi: 27.03.2019 11:49

Okullarda ders saatleri uzayacak mı sorusunun yanıtı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Antalya'da uygulamaya koyduğu 40 dakika teneffüs uygulaması ile birlikte milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. Peki, okullarda ders saatleri değişecek mi?

Okullarda ders saatleri değişecek mi sorusunun yanıtı öğrencilerin son zamanlarda en çok merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. Antalya'da uygulamaya konulan 40 dakika ders 40 dakika tenefüs uygulaması şimdiden öğrenciler tarafından güzel karşılandı. Peki, okullarda ders saatleri uzayacak mı?

OKULLARDA DERS SAATLERİ DEĞİŞİYOR MU?
Şimdilik uygulama sadece Antalya’da 14 okulda başladı. Bu çalışmayı yerinde görmek için pilot okullardan biri olan Antalya Kemer’deki Hacı Mehmet Saygın İlkokulu’nda. Bakanlık milyonlarca veli ve öğrenciyi ilgilendiren uygulamanın hayata geçebileceği sinyalini verdi.

40 DAKİKA DERS 40 DAKİKA TENEFFÜS UYGULAMASI
İkinci eğitim-öğretim döneminde hayata geçen 40 dakika teneffüse öğrenciler çoktan alışmış. Zil çalınca havanın güzel olmasını fırsat bilenler bahçeye, resim veya müzik severler ise atölyelere koşuyor. Badminton, resim, müzik, halkoyunları, kick boks, futbol, judo, işaret dili gibi etkinlikleri halk eğitim merkezlerinden görevlendirilen öğretmenler; istop, satranç, masatenisi, seksek, yakartop, beştaş, yedi kiremit, mendil kapmaca, ip atlama gibi çalışmalarıysa sınıf öğretmenleri gerçekleştiriyor. Teneffüsler 40 dakikaya çıkınca okul saati de uzuyor. Eskiden 08.30-14.30 olan okul saatleri 08.20-16.00’ya alınmış. Bunlar gönüllülük esasına dayalı. Katılan öğretmenlere, aylık yaklaşık 700 TL ek ders ücreti ödeniyor.