Okullar ne zaman kapanacak? Sınıfta kalma olacak mı? Bakan Selçuk açıkladı...

Okullar ne zaman kapanacak sorusunun yanıtı, Mart ayına girilmesiyle birlikte binlerce öğrencinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Eğitimde kademeli yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından öğrenciler bir yandan da bu yıl sınıfta kalma olup olmayacağını sorguluyor. Peki, okullar ne zaman kapanacak? Sınıfta kalma olacak mı? İşte Bakan Selçuk'un açıklaması.

Yayınlanma Tarihi: 15.03.2021 13:15
Değiştirme Tarihi: 15.03.2021 13:15
Okullar ne zaman kapanacak? Sınıfta kalma olacak mı? Bakan Selçuk açıkladı...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl eğitim ve öğretimde yüz yüze eğitime bir süreliğine ara verilmişti. Yeniden kademeli olarak yüz yüze eğitime geçen öğrenciler, okulların kapanacağı ve yaz tatilinin başlayacağı zamanı merak ediyor. Peki, okullar ne zaman kapanacak? Sınıfta kalma olacak mı? İşte Bakan Selçuk'un açıklaması.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK? 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde eğitimde merak edilenlere ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

MEB Bakanı Ziya Selçuk, nisan ayında bir ara tatil verilip verilmeyeceğine yönelik soru üzerine, "15 Şubat'taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz'da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok." diye konuştu.

Aslında desteklemeyi, telafiyi zaten süreçte yaptıklarını, destekleme ve yetiştirme kurslarını hep açık tutmalarının aslında bir telafi olduğunu aktaran Selçuk, "Biz her bir öğrencinin durumunun ne olduğunu, canlı derse katılımını ya da çeşitli ödevlere olan yaklaşımını, süreçteki birtakım özelliklerini, geçmişteki notlarını bunların hepsini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Eksiği olan öğrenciyi belirlediklerini ve öğretmenlerin o çocuklara özel ders verdiğini, bunun bir tamamlama çalışması olduğunu ifade eden Selçuk, yazın kritik gruplara özel kamplar düzenleneceğini aktardı.

SINIFTA KALMA OLACAK MI? 

Öte yandan yüz yüze sınava katılamayan öğrencilerin sınıfta kalıp kalmayacağının sorulması üzerine Bakan Selçuk, öğrencilerin tekrar sınavlarına girebileceğini söyledi.

Bazı özel okulların haftanın 5 tam günü eğitim verdiğine ilişkin kamuoyundaki bilgileri değerlendiren Selçuk, "Hiçbir okulun böyle bir inisiyatifi yok. Bununla ilgili bize bazı şikayetler var. Bu bir soruşturma konusu. Bunlar, okulların kendilerinin alacağı kararlar değil. İl hıfzıssıhha kurullarının, valiliklerin, Milli Eğitim Bakanlığının genel şemsiyesi çerçevesinde alacakları karar. Kabine kurulunun da ön gördüğü şekilde bu böyle olacak. Bunu yapan okul varsa ki somut şikayetler var. Bugün orta Anadolu'da bir ilimizden böyle bir şey geldi ve valimiz bununla ilgili hemen tedbir aldı." ifadelerini kullandı.