Okullar ne zaman kapanacak? İşte 2021 yılı okulların kapanış tarihi

Okullar ne zaman kapanacak sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce öğrenci, internet üzerinden yapılan açıklamaları dört gözle takip etmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl geç başlayan yüz yüze eğitim sonrası, öğrenciler kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş yaptı ve okullara yeniden gitmeye başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte ise birçok öğrenci, 2021-2022 yılı eğitim ve öğretim yılının ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki, okullar ne zaman kapanacak? İşte 2021 yılı okulların kapanış tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 15:54
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 15:54
Okullar ne zaman kapanacak? İşte 2021 yılı okulların kapanış tarihi

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte birçok öğrenci, okulların kapanacağı tarihi sorgulamaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamalar sonrasında, okulların ne zaman kapanacağı ve karnelerin alınacağı tarih belli oldu. Peki, okullar ne zaman kapanacak? İşte 2021 yılı okulların kapanış tarihi.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK? 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde eğitimde merak edilenlere ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

MEB Bakanı Ziya Selçuk, nisan ayında bir ara tatil verilip verilmeyeceğine yönelik soru üzerine, "15 Şubat'taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz'da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok." diye konuştu.

Aslında desteklemeyi, telafiyi zaten süreçte yaptıklarını, destekleme ve yetiştirme kurslarını hep açık tutmalarının aslında bir telafi olduğunu aktaran Selçuk, "Biz her bir öğrencinin durumunun ne olduğunu, canlı derse katılımını ya da çeşitli ödevlere olan yaklaşımını, süreçteki birtakım özelliklerini, geçmişteki notlarını bunların hepsini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Eksiği olan öğrenciyi belirlediklerini ve öğretmenlerin o çocuklara özel ders verdiğini, bunun bir tamamlama çalışması olduğunu ifade eden Selçuk, yazın kritik gruplara özel kamplar düzenleneceğini aktardı

KARNELER NE ZAMAN VERİLECEK? 

Bakan Selçuk, okulların 2 Temmuz'a kadar eğitim vermesine yönelik çalışmaların ardından, karnelerin ne zaman verileceğine dair oluşan soru işaretlerine açılık getirdi.

Karnelerin belirli bir tarihi olduğunu dile getiren Selçuk, "Örneğin lise veya ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanmasını bekleriz. Ondan sonra karneyle ilgili çalışmalar başlar. Liselerde daha karne vermedik. Bu duruma göre nasıl bir ihtiyaç doğarsa, şunu net söylemem lazım. 'Önceden bir şey söylüyoruz da bunu asla değiştirmiyoruz.' gibi bir durumumuz yok. Karnenin tarihini de ona göre düzenleriz. Duruma bir bakmamız lazım. Süreci izlememiz lazım. Vakalara ilişkin tabloda çok daha farklı bir durum ortaya çıkacak ve biz yeniden kararlarımızı yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız." diye konuştu.

Selçuk, karnelerin 1-2 hafta önce veya sonra verilmesinin kendileri açısından çok büyük problem olmadığını dile getirerek, "Bizde üniversite sınavını kazanmış fakat geçen sene lise mezuniyetinin notlarıyla ilgili sorumluluk dersi olduğu için henüz daha karnesini alamamış binlerce çocuk var." dedi.