Okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk duyurdu...

Okullar ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca öğrenci internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl evlerinden online olarak ders alan öğrenciler, eğitimlerini evlerinden sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları sonrasında ise okulların ne zaman açılacağı kafalarda soru işareti bıraktı. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İşte Bakan Selçuk'un o açıklamaları.

Yayınlanma Tarihi: 19.01.2021 11:14
Değiştirme Tarihi: 19.01.2021 11:14
Okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk duyurdu...

Pandemi nedeniyle bu yıl milyonlarca öğrenci evlerinden uzaktan eğitim alarak derslerini işliyor ve sınavlarına online olarak giriyor. Okulların açılacağı zamanı merak eden öğrenciler, internet üzerinden yüz yüze eğitim tarihiyle ilgili açıklamaları takip ediyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İşte Bakan Selçuk'un o açıklamaları.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

CNN Türk'te Göksu Öngören Özgür ve Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

Bizim baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine'nin alacağı kararlara bağlı. Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat'ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var.

15 Şubat'tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye'deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bakan Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili muhtelif senaryolar bulunduğunu belirterek, yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlayacağını duyurdu.

Şimdi bununla ilgili karar salgının seyri bakımından Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı tavır; tüm sınıflar açılabileği şeklinde ise, bizim başka ne senaryomuz vardı. 2 gün 2 gün seviye sınıfları vardı. Dünyaya baktığımızda küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz. Bizim hali hazırda gördüğümüz tablo şu. Hiç açılamayan sınıflarımız vardı bizim. 7. sınıflar 10. sınıflar aslında öncelik olarak dikkat alanımızda tutuyoruz. Sınav grubunda olan çocuklarımız var, Staja başlayacak olan öğrencilerimiz var. Onları göz önünde tutuyoruz. Söylediğim gibi salgının seyrine bağlı olarak bunlardan hangisinin hayata geçeceğini, yaklaşık 15 gün kala açıklamış oluruz.