Okullar ne zaman açılacak? Bayramdan sonra ortaokul ve liseler açılacak mı?

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, birçok öğrenci ve veli tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. 17 Mayıs'ta sona erecek olan tam kapanmanın ardından ortaokul ve liselerde eğitim ve öğretimin yüz yüze başlayıp başlamayacağı merak ediliyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Bayramdan sonra ortaokul ve liseler açılacak mı?

Yayınlanma Tarihi: 13.05.2021 11:46
Değiştirme Tarihi: 13.05.2021 11:46
Okullar ne zaman açılacak? Bayramdan sonra ortaokul ve liseler açılacak mı?

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, tam kapanma yasağının sona ermesine çok az bir zaman kala binlerce kişi tarafından merak edilmeye başladı. 81 ilden 560 gençle En Uzun İftar Sofrası" programına, katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan bir öğrencinin sorusu üzerine okullar ile ilgili şu yanıtı verdi; "İnşallah 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak. Bu takvimde okulların açılışıyla ilgili süreç de yer alacak

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "81 ilden 560 gençle En Uzun İftar Sofrası" programına, Vahdettin Köşkü'nden videokonferans aracılığıyla bağlandı.

Programa katılan Ankara Adalet Nizamoğlu Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Umut Kelepircioğlu, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ni liseli gençler olarak aktif kullandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanım pandemi sebebiyle okullarımızdan uzak kaldık. Acaba gerekli hijyen koşulları sağlandıktan sonra okullarımız açılacak mı?" sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruyu şöyle yanıtladı:

"İnşallah 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak. Bu takvimde okulların açılışıyla ilgili süreç de yer alacak. Salgının şüphesiz ki inişli çıkışlı seyri bu tür konularda çok önceden kesin tarihler vermemize mani oluyor. Bakınız şu anda ciddi manada vefat sayısında düşüş var. Tabii bu aldığımız tedbirlerin netice vermeye başladığını gösteriyor.

Vaka sayılarında çok ciddi düşüş var. Bu da netice almaya başladığımızı gösteriyor. Fakat gerektiğinde şartları zorlama pahasına sizleri okulunuzla buluşturmak için her türlü gayreti gösterdiğimizden emin olabilirsiniz. Zira herhalde bir gencin en büyük aşkı öğretmenidir, okulundaki arkadaşlarıdır, okuludur. Ve okullarımızla bizler gelişiyoruz. Okullarımızla geleceğe yönelik güç, kuvvet buluyoruz. Onun için derdimiz bir an önce sağlıklı bir şekilde okullarınıza kavuşmak ve tekrar derslerinize dönmek, hocalarınızla bir arada olmaktır."

BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMA 

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Bakan Selçuk'tan da konuya dair açıklama gelmişti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk 17 Mayıs'tan sonra durumun netleşeceğini belirtti. Yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih ile ilgili net açıklamaların 17 günlük kısıtlama sonrası gelmesi ön görülüyor.

Okulların açılacağı tarihle ilgili Milli Eğitim Bakanı Selçuk 17 Mayıs'tan sonra durumun netleşeceğini belirtti. Yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih ile ilgili net açıklamaların 17 günlük kısıtlama sonrası gelmesi ön görülüyor.