Okullar kapanacak mı? Yaz tatili ne zaman başlayacak?

Okullar kapanacak mı sorusunun yanıtı, Türkiye genelinde artan koronavirüs vaka sayılarının ardından yeniden gündeme geldi. Birçok ilde yeniden okullarda uzaktan eğitime geçilirken, İstanbul, Ankara ve İzmir'de okulların kapanıp kapanmayacağı merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı televizyon programında okullarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Peki, Okullar kapanacak mı? Yaz tatili ne zaman başlayacak?

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2021 16:05
Değiştirme Tarihi: 12.04.2021 16:05
Okullar kapanacak mı? Yaz tatili ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların kapanması ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; Biz bu süreci aslında günlük hatta anlık olarak takip ediyoruz. Bizim risk haritasına bakıldığında hangi illerde hangi durumlarda hangi sınıflar açılmalı, kapanmalı elbette birtakım öngörülerimiz var. Tabii ki ilin durumu neyi gerektirirse öncelik sağlık dediğimiz için o ilin valiliği bu kararları alabilir. Gün gün hepimiz duyuyoruz. Burada 'yerinde karar' kavramı çerçevesinde 'hangi illerde ne oluyor?' takip ediyoruz. Çocuklarımızın bazı kayıpları var. İlkokullardaki öğrenmeye ilişkin kayıpların daha yüksek olduğunu görüyoruz. İlkokulları ve köy okullarını açık tutmayı karar altına aldık. Sosyal duygusal becerilerle ilgili durum bizim açımızdan çok çok önemli.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların son durumu ile ilgili bu açıklamayı yaptı;

"Okullar tamamen kapanacak mı?" sorusu sorulan Bakan Selçuk, "2 Mart'tan itibaren yerinde karar dönemine geçilmişti. Valilikler tedbirlerini iller seviyesinde alıyor. 9 il hariç ortaokul ve liseler eğitim öğretimde bir kapanma söz konusu oldu. Yalova, Eskişehir gibi ilkokullarda da kapanma oldu. İller kendi durumunu dikkate alarak ona göre karar verme sürecini hayata geçiriyorlar.

Önümüzdeki süreç elbette Kabine toplantılarında sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tümüyle değerlendiriliyor. Durumun Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'yla değerlendiriliyor. Önümüzdeki hafta da bu tür değerlendirme Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hayata geçecek." yanıtını verdi.

YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

2 Temmuz'a kadar okullar açık olacak. Ara tatili biliyorsunuz kaldırdık. 2 Temmuz tarihi diyelim ki başka bir durum oluştu elbette değişebilir. Şu andaki durum 2 Temmuz'dur. Yaz tatilinde ihtiyaç duyulan gruplarda çeşitli gençlik merkezlerinde veya kurumlarımızda çocuklarımızın eğitimini yaz boyunca da hem yüz yüze hem televizyondan devam edeceğiz.