Okullar açılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Levent Yamanel'den dikkat çeken öneri

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretimin yeni yılda nasıl yapılacağı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada okulların açılış tarihini 31 Ağustos tarihini işaret etmişti. Bakan Selçuk daha sonra, '“31 Ağustos'ta açılacak derken bunu temenni ediyoruz. Sağlıklı bir durum oluşursa, şartlar elverişli olursa bu tarihte açacağız demek istiyoruz. Aylardır hazırlanıyoruz.” bu ifadeleri kullanmıştı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel'den ise okullarla ilgili ilginç bir öneri geldi. Yamanel, "Okullar için de hibrit (karma) modeller var, yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz konusu olabilir. Belki vardiyalı eğitim de söz konusu olabilir" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 11.07.2020 12:24
Değiştirme Tarihi: 11.07.2020 12:24
Okullar açılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Levent Yamanel'den dikkat çeken öneri

GATA Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. LEvent Yamanel, okulların açılış tarihinin ertenlemesi ihtimalini DHA'ya değerlendirdi. Vaka sayılarının artıp kontrol altına alınamayacak noktaya ulaşması durumunda okulların açılmayabileceğini söyleyen Yamanel, okullar için hibrit modelin gündeme gelecebileceğini söyledi. Yani öğrencilerin yarısı evde yarısı okulda olacak. 

1 metrelik mesafenin sınıflarda yeterli olacağını söyleyen Yamanel, sabah öğlen ya da 3 vardiyali bir eğitimin olabileceğini belirtti.

Koronavirüs vakalarında günlük sayının 15 gün içerisinde 500'ü göreceğini söyleyen Levent Yamanel, dünya genelinde sonbahar döneminde ikinci dalganın beklendiğini, Türkiye'nin ise hali hazırda 1. dalgayı yaşadığını söyledi. 

Birinci dalgayı aşmamız için günlük vaka sayılarında 100'ü görmemiz gerektiğini söyleyen Levent Yamanel, ikinci dalganın da bu dönemin ardından konuşulabileceğini ifade etti.

Kaynak: DHA