Öksürük nasıl geçer? Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük nasıl geçer? Öksürüğe ne iyi gelir?
Yayınlanma Tarihi: 07.10.2019 11:03 | Değiştirme Tarihi: 07.10.2019 11:03

Kış aylarına kısa bir süre kala vücudun direnci zaman zaman kırılabiliyor ve boğaz enfeksiyonu ile birlikte öksürük baş gösterebiliyor. Peki, öksürük nasıl geçer? Öksürüğü geçirmek için ne yapmalı? Öksürüğe ne iyi gelir? İşte yanıtı…

Öksürük ara sıra hemen hemen her insanda meydana gelen ve rahatsız edici bir durumdur. Peki, öksürük nasıl geçer? Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük için evde neler yapılabilir? Öksürük kış aylarında özellikle mevsim geçişlerinde bir hastalığın habercisi olabilir. Akciğerden kaynaklı ya da boğazda ‘gıcıklanma’ denilen olay nedeniyle öksürük meydana gelebilir. Öksürük atakları çok sık da rastlanabilir, günün içinde kendini 2-3 kez de tekrar edebilir. Öksürükten kurtulmak için öncelikle soğuk algınlığına dikkat edilmelidir. Vücudun, el, ayak, boğaz, kulak gibi yerlerini soğuktan korumak gerekir. Kapalı ortamlarda havasız kalmamak için pencereler sıkça havalandırılmalıdır. Öksürük kendi kendine geçebilirken, bazen de günler hatta haftalar sürebilir. Bu gibi durumlarda önce evde yapılabileceklere bir göz atalım:

-Nane limon kaynatılıp içilebilir

-Zencefil, bal, pekmez gibi karışımlar günde birkaç kaşık tüketilebilir

-Odaların içi sık sık havalandırılabilir

-Limonlu ve sirkeli su içilebilir

-C vitamini ağırlıklı meyveler tüketilebilir

Yukarıdaki önlemler basit ve bir o kadar da pratiktir. Fakat bir türlü öksürük geçmiyorsa size en yakın hastaneye gidip muayene olabilirsiniz.