Öğretmenler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak?

Öğretmenler Günü ne zaman kutlanacak sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kasım ayının yaklaşmasıyla birlikte Öğretmenler Günü tarihi araştırılmaya başladı. Peki, Öğretmenler Günü ne zaman?

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2019 11:52
Değiştirme Tarihi: 14.10.2019 11:52
Öğretmenler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak?

Kasım ayına yaklaşılmasıyla birlikte Öğretmenler Günü için tarih araştırmaları başladı. Öğretmenlerini mutlu etmek için gün sayan öğrenciler, Öğretmenler Günü tarihini sorguluyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Öğretmenler Günü'nde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Peki, Öğretmenler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak?

NEDEN O TARİHTE KUTLANIYOR?

Öğretmenler Günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım'da kutlanmaktadır. Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanmasının nedeni; Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Bakanlar Kurulu'nın Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiştir ve bu unvanın, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Öğretmenler Günü bazı ülkelerde tarihi ve kültürel dönüm noktalarına göre, değişmektedir. Örneğin, 12 Arap ülkesinde Öğretmenler Günü (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) 28 Şubat, İran'da 2 Mayıs ve Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanır.