Öğretmenler Günü kutlu olsun! Google'den öğretmenlere doodle jesti

Öğretmenler günü, arama motoru Google tarafından unutulmadı ve özel bir doodle hazırlandı. Ülkemizde her sene 24 Kasım'da kutlanılan Öğretmenler Günü için hazırlanan doodle'ı görenler ilk ne zaman kutlanmaya başlandı araştırmaya başladılar...

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2019 00:55
Değiştirme Tarihi: 24.11.2019 00:55
Öğretmenler Günü kutlu olsun! Google'den öğretmenlere doodle jesti

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. Google, bu önemli günü unutmadı ve Öğretmenler Günü için özel bir doodle hazırladı. Arama motorundaki bu doodle'ı gören kullanıcılar, Öğretmenler günü ilk olarak ne zaman kutlanmaya başladı, öğretmenler günü nedir araştırmaya başladı. Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanan Öğretmenler Günü tarihçesi...

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR? 

Öğretmenler Günü, öğretmen mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

ÜLKEMİZDE ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLADI?

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

 Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI ÜLKELERE GÖRE DEĞİŞİYOR!

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.