Öğretmen anne ve kızı Çin aşısının ilk gönüllüleri oldu

Geçtiğimiz günlerde Faz 3 çalışmalarının gönüllü vatandaşlar üzerinde deneceği açıklanan Çin aşısı da olarak bilinen, Sinovac firmasına ait CoronaVac, Ankara Şehir Hastanesi'nde ilk kez öğretmen anne ve kızına yapıldı. İlk etapta 726 gönüllü sağlık çalışanına uygulanan CoronaVac için başvuruda bulunan gönüllü vatandaş sayısı 20 bin olarak açıklanmıştı.

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2020 12:37
Değiştirme Tarihi: 23.11.2020 12:37
Öğretmen anne ve kızı Çin aşısının ilk gönüllüleri oldu

Çin aşısı olarak da bilinen Sinovac firmasına ait koronavirüs aşısı CoronaVac, Ankara Şehir Hastanesi'nde 50 yaşındaki öğretmen Ayşegül Durmaz ve 23 yaşındaki kızı Gökçe Durmaz'a uygulandı. 

Kronik rahatsızlığı bulunduğunu ve bu nedenle de aşıyı gönüllü olarak yaptırmak istediğini söyleyen Ayşegül Durmaz, evlerined kimsenin koronavirüse yakalanmadığını, 3 çocuğunun olduğunu ve onların da buna çok dikkat ettiğini ifade etti. Kızıyla birlikte aşı yaptırdığını belirten Ayşegül Durmaz, "Kronik hastalığım var, Hepatit B taşıyıcısıyım, tansiyon hastalığım var. Hem bu yüzden hem de insanlık adına da hizmet olsun istedim. Evde Covid geçiren olmadı. Hepimiz dikkat ediyoruz. 3 çocuğum var, onlar da çok dikkat ediyor, çok bilinçliler. Kızımla birlikte yaptırdık. Kendisi karar verdi. Diğer iki çocuğum henüz yaptırmadı. Herkes kendi kararıyla buna karar verdi. Gereken tedbirleri aldım zaten. Bundan sonraki süreç Allah'a kalmış. Ben her türlü tedbiri aldıktan sonra takdir Allah'tan" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Konuyla ilgili bir açıklama da Ankara Şehir Hastanesi'nden Prof Dr Rahmet Güner tarafından yapıldı. Sağlıklı vatandaşları gönüllü olarak aşı yaptırmaya davet eden Güner, sadece hastalığın geçirilerek bağışıklığın kazanılmasının 10 yılı aşabileceğini belirtti. Güner şunları söyledi:


"Gönüllülük esasına dayalı aşılama çalışmalarını yürüteceğiz. Bir enfeksiyon hastalığının önlenmesinde tedbir çok önemli; ama bununla beraber toplum bağışıklamasının rolü vazgeçilmez. Sadece hastalığı geçirerek bu bağışıklığın sağlanması 10 yılları aşabilir. Ama etkin bir aşılama ile 2021 başında bunun daha geniş kitlelere yayılacağı düşünülüyor. İnşallah bütün dünyanın korumasını sağlayacak bir aşı bulunur ve tüm halkın hizmetine sunulur" dedi.

'SAĞLIKLI GÖNÜLLÜLERE AÇIK'

Prof. Dr. Güner, herkesin gönüllü olabileceğine dikkat çekerek, "Herkes başvurabilir, sağlıklı gönüllülerin hepsine açık aşı çalışması. Yakın zamanda da bir web adresi bildirilecek. Çok önemli bir yan etki bildirilmemiş olması aşının güvenilirliği açısından bizleri de cesaretlendiriyor. Halkımız da bizlere güvenerek aşıya gelmeliler. Aşıya sizler de lütfen teşvik edin" diye konuştu.

DHA