Öğretim üyesi Yalçın Çakmak, 1,5 ayda iki kez koronavirüse yakalandı: Doktorlar şaştı kaldı

Tunceli Munzur Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Dr. Yalçın Çakmak 5 Ağustos günü koronavirüse yakalandı. Tedavisinin ardından 3 Eylül'de burun ameliyatı olan Çakmak, aradan 2 hafta geçtikten sonra yeniden koronavirüs belirtileri gösteremeye başladı. Hastaneye giden Yalçın Çakmak'ın testi pozitif çıktı. Yaşanan olay, doktorları da şaşkına çevirdi. İşte olayın detayları...

Yayınlanma Tarihi: 22.09.2020 09:58
Değiştirme Tarihi: 22.09.2020 09:58
Öğretim üyesi Yalçın Çakmak, 1, 5 ayda iki kez koronavirüse yakalandı: Doktorlar şaştı kaldı

5 Ağustos 2020 tarihinde koronirüs belirtileri gösteren ve bunun üzerine hastaneye giden Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yalçın Çakmak, hastalığa yakalandığını öğrendi.

İyileşene kadar Hozat'taki evinde dinlendi ve 22 Ağustos günü Elazığ'a gitti. 3 Eylül'de olacağı burun ameliyatı öncesi, tedavi için Fırat Üniversite'ne geldi. Tedavi kapsamında bir kez daha koronavirüs testi yapıldı, sonuç negatif çıktı. 

Çakmak, 3 Eylül günü başarılı bir burun ameliyatı operasyonu geçirdi ve evine dönüp dinlenmeye başladı. Aradan 13 gün geçti ve Yalçın Çakmak tekrar rahatsızlandı. Belirtiler yine koronavirüsü işaret ediyordu. 17 Eylül'de yeniden test yapıldı ve sonuç tahmin ettiği gibi, pozitifti. 

19 Eylül’de hastaneden aranarak tekrar test yaptırılan Dr. Çakmak’ın bu sefer ki test sonucu negatif çıktı. Evinde dinlendiğini belirten Dr. Çakmak, ''Şikayetlerim var tabii ki. Geceleri uyuyamıyorum, halsizlik ve öksürük var. Evde karantina sürecini geçiriyorum. Ama yakın zamanda yeni bir test daha yapacaklar. Bakalım sonuç bu kez nasıl çıkacak. Gerçekten merak ediyorum" dedi.

DOKTORLAR DA ŞAŞIRDI

Yalçın Çakmak, ikinci kez koronavirüse yakalanmasına doktorların da şaşırdığını söyledi. Çakmak, ''Baş ağrısı, halsizlik, eklem yerlerimde ağrı, yüksek ateş belirtileri ile doktora gittim. Tomografi çekildi ve kanımda yüksek oranda enfeksiyon, ciğerlerimde buzlu cam görüntüsü tespit edildi. PCR testim de pozitif çıktı. Sonucu görünce doktorlar da şaşırdı. Çünkü bu kadar kısa bir sürede Tunceli'de ikinci kez hastalığa yakalanan herhalde sadece ben oldum. Doktorlar da bu durum karşısında şaşkına dönünce Sağlık Bakanlığı’nı aramışlar. '48 içinde bir test daha yapılsın' denilince 19 Eylül'de ikinci test yapıldı ve negatif sonuç çıktı. Ama ben şunu söyleyebilirim; son yaptırdığım test negatif çıksa da ben bu sonuca güvenmiyorum. Şu an yaşadığım rahatsızlıklar ve durumumdan dolayı hala koronavirüs hastası olduğumu düşünüyorum. Çünkü tomografide çıkan sonuçlar benim düşüncemi destekliyor’’ diye konuştu.

Dr. Çakmak, koronavirüse ilk yakalandığı dönemde hiçbir belirti hissetmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Evde 15 günden fazla karantinada kaldım ama kendimi hiç kötü hissetmedim. Şu an sonucum negatif çıkmasına rağmen gece uyurken nefesim kesiliyor ve sanki boğulacak gibi oluyorum. Kimse Covid-19 oldum, kurtuldum, bu hastalığı atlattım diye düşünmesin. Herkes ikinci kez bu hastalığa yakalanabilir. Üstelik ikincisinden de kötü semptomlar ile geliyor. Özellikle de kuru öksürük ve boğulma hissi çok feci bir duygu. Şu an kendimi çok halsiz hissediyorum."

(DHA)