Obezite ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli? Dr. Ceyhun Aydoğan açıkladı!

Türkiye’de obezite sayısının artmasıyla obezite ameliyatlarına olan talepte de artış görülüyor. Doktor Ceyhun Aydoğan obezite ameliyatında hazırlık aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 07.11.2021 23:14
Değiştirme Tarihi: 07.11.2021 23:14
Obezite ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli? Dr. Ceyhun Aydoğan açıkladı!

Obezite yeme bozuklukları ve hareketsizlikten meydana gelen bir rahatsızlıktır. Günümüzde giderek tehlike saçan bu sorunun tedavisi de sanıldığı kadar kolay değildir. Bazı insanları sosyal psikolojik ve estetik görünüm bakımından sıkıntıya sokan obezite sinsi bir rahatsızlıktır. Bu sorunla mücadele edenler ve tedavi olmak isteyenler öncelikle iyi bir araştırma ve  doktor tercihi yapmaları gerekiyor.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Aydoğan “Obezite operasyonu öncesinde dikkatli bir hazırlık aşaması var. Tedaviyi olmaya karar veren kişiler öncesinde bir takım kurallara dikkat ederek iyi bir tedavi süreci geçirmiş olmalıdır” dedi. 

Obezite tedavisine engel olabilecek hastalıklar giderilmeli

Aydoğan, “Operasyon öncesinde hastanın öyküsü iyi bilinmelidir. Hastalık ve ameliyat geçmişini bilmek önemli. Hastayla ilgili gerekli tahliller yapılmalı. Ameliyata engel olacak bir hastalık varsa önce bu hastalık elden geçirilmeli. Bu testler ile birlikte kişideki mineral vitamin vb. eksiklikler belirlenir. Kişide herhangi bir kalp karaciğer gibi rahatsızlıklar olup olmadığına dikkat edilir. Aynı zamanda bu ameliyattan önce kadınlara gebelik testi gibi bir dizi testler yapılmalıdır” dedi.

Psikolojik destek önemli!

Ceyhun Aydoğan, “hasta psikolojisi önemlidir. Buna dikkat etmek şart. Çünkü hasta obezite sorunu yüzünden oldukça yıpranmıştır. Daha sonra konunun uzmanı olan diyetisyenler ile iletişim halinde olunması istenen hastalar ameliyat öncesinde neler yapacaklarını ameliyatın nasıl geçeceğini ve ameliyattan sonraki süreci detaylı bir şekilde konuşulur. Bununla birlikte tüm yan etkilerden risklerden bahsedip kişiye nasıl bir diyet programları uygulanacağı hakkında da kişi bilgilendirilir. Psikolog tedavisi ile kişi uyumlu rahat ve aklı selim bir şekilde tedavisini olmaya hazırlanırken diyetisyenler de kişinin aklıma takılan her konuda onlara yardımcı olurlar.


 

İlgili Sayfalar: Playlist