Obezite ameliyatı için flaş karar! Yeni kurallar getirildi!

Sağlık Bakanlığı, hazırladığı yeni protokolle obezite ameliyatına yeni kurallar getirdi. Bundan böyle Beden Kitle İndeksi 30’un altında olan hastalara hiçbir şekilde obezite ameliyatı yapılmayacak, BKİ 35-40 olan hastalar ise önce obezite merkezleri tarafından değerlendirilip belli bir süre takip edilecekler.

Yayınlanma Tarihi: 02.07.2020 09:53
Değiştirme Tarihi: 02.07.2020 09:53
Obezite ameliyatı için flaş karar! Yeni kurallar getirildi!

Sağlık Bakanlığı, “obezite” ameliyatlarına ilişkin Obezite Cerrahisi Klinik Protokolü hazırladı. Peki yeni protokolde neler var? 

Öncelikle obezite cerrahisi uygulayacak cerrah, bariatrik cerrahi yaklaşımları ve ileri laparoskopi tekniklerini uygulama konusunda bilgili ve deneyimli olacak. Ayrıca “Bariatrik Cerrahi Sertifikası” bulunacak. Tüm hasta verileri Sağlık Bakanlığı bünyesindeki veri tabanında toplanacak ve değerlendirilecek. Hastalar obezite merkezlerine yönlendirilecek.

HASTANIN İSTEMESİ DURUMUNDA...

BKİ 40-45 ve üzerinde olan kişilere, herhangi bir obezite merkezinde obezite takip ve tedavi programına girmesi önerilecek ancak hastanın cerrahi tedavi istemesi durumunda SGK kapsamında obezite cerrahisi uygulanabilecek. BKİ 30’un altında olan hastalar hiçbir şekilde ameliyat edilmeyecek. BKİ 35-40 olan hastalar ise önce obezite merkezleri tarafından değerlendirilip belli bir süre takip edilecekler, diyetisyen eşliğinde zayıflama programlarına uyacaklar.

"DONANIM YOKSA, İZİN DE YOK"

Konuyla ilgili konuşan Türk Obezite Cerrahisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Oktay Banlı, "Yoğun bakım endoskopi ve radyoloji yönünden donanımlı hastanelerde bu ameliyatların yapılması şart. Buna uygun olmayan hastanelerde bu tür ameliyatların yapılmasına müsaade edilmeyecek. Aksi halde müeyyide uygulanacak” dedi. (Milliyet)