Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Obama: Cezasız kalamaz!

Obama: Cezasız kalamaz!

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Ukrayna'nın bağımsızlığını ihlal ettiğini ve Ukrayna'ya asker sokması halinde cezasız kalmayacağını söyledi

04.03.2014 03:20

ABD Başkanı Obama, Kırım'daki krize ilişkin yaptığı açıklamada Rusya'yı uyardı, "Putin, Ukraynalıların kabul edeceği bir çözümün önünü açmalı" dedi.ABD Başkanı Obama, Kırım Özerk Bölgesi'nin fiilen Rusya'nın kontrolüne geçmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Atılan adımların uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydeden Obama, "Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ediyor" dedi. Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukraynalıların kabul edeceği bir çözümün önünü açması gerektiğini dile getirdi.Rusya'ya yönelik olası yaptırımları tartıştıklarını da kaydeden Obama, "Rusya'nın mevcut tutumunun zaman içerisinde bedelleri olacaktır" ifadesini kullandı.

NATO OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR!Polonya, Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle NATO'dan toplu savunmayı öngören 4'üncü maddenin işletilmesini talep etti. NATO üyeleri yarın olağanüstü toplantı kararı aldı AB yaptırım kararı alacakAvrupa Birliği ise kendi diplomatlarının deyimiyle son 20 yılda AB’nin karşılaştığı en ciddi krize nasıl yanıt vereceğini tartışıyor. Ukrayna krizini görüşmek üzere olağanüstü toplanan AB dışişleri bakanları da Kırım’daki gerginliği tırmandırmakla suçladıkları Rusya’ya tepki gösterdi. Toplantıdan sonra konuşan Polonya Dışişleri Bakanı Spraw Zagranicznych, AB dışişleri bakanları toplantısında, Kırım yarım adasındaki tansiyonu düşürmezse Rusya'ya yaptırım uygulama kararı aldıklarını açıkladı. Avrupa Konseyi Rusya'yı kınadıAB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da krize barışçıl bir çözüm bulma konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Ashton, salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la Ukrayna’yı görüşeceğini belirtti.Rusya’ya en sert tepki AB’nin ortak politikalarına yön veren Avrupa Konseyi’nden geldi. Konsey, "Rus askerlerinin Kırım'daki faaliyetlerinin Ukrayna’nın egemenliğini apaçık ihlal ettiğini düşünüyoruz. Rus Parlamentosu’nun orduya Ukrayna’ya müdahale yetkisi veren kararını kınıyoruz” açıklaması yaptı.
Yorumlar | 0
üye profil