O kentte şok! 45 öğretmende koronavirüs tespit edildi

'Çok yüksek riskli' kategorisindeki iller arasındaki Trabzon'da bugüne kadar 5 öğretmen hayatını kaybetti. Öte yandan kentte koronavirüse yakalanan 45 öğretmenin tedavisi sürüyor. 

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2021 16:23
Değiştirme Tarihi: 19.03.2021 16:23
O kentte şok! 45 öğretmende koronavirüs tespit edildi

Trabzon’da koronavirüs salgını sürecinde 5 öğretmenin hayatını kaybettiği öğrenildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; toplam 12 bin öğretmenin görev yaptığı kentte; Covid-19 test sonucu pozitif çıkan 45 öğretmenin tedavisinin sürdüğü, temaslı 70 öğretmenin de ev izolasyonunda olduğu, 11 okulun ise salgın tedbirleri kapsamında eğitme ara verildiği belirtildi.

YENİ 'KORONAVİRÜS' KARARLARI

Öte yandan 'düşük riskli iller' arasında yer alan Van'da da okullar, kontrollü olarak açılırken, bazı okullarda tedbirlerin ihlal edildiği tespit edildi. Van Valiliği'nce yapılan açıklamada, özellikle okullarda kurallara dikkat edilmesinin büyük önem taşıdığı belirtilirken, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun yeni kararlar aldığı kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında, tedbirlerin devam etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi istendi.

Kararla öğretmenlerin okullarda ve özellikle öğretmenler odasında bir araya gelerek, toplu halde yemek yemeleri yasaklandı. Uymayanlar hakkında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği adli ve idari ceza uygulanacağı belirtildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca öğrenci ve velileri ile ilgili de karar aldı. Velisinin test sonucu pozitif veya izolasyonda olan çocukların okula gelmeleri yasaklandı. Bu karara uymayanlara adli ve idari yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

(DHA)