O araçlar yakıt alamayacak!

O araçlar yakıt alamayacak!

Kaçak akaryakıt ve terörle mücadele kapsamında araçlar takip altına alınacak. Bu kapsamda tüm araçlara çip takılacak.

Kaçak akaryakıt ve terörle mücadele kapsamında tüm taşıtlar elektronik takibe alınacak. Trafiğe tescilli taşıtlara plaka numaralarını da içeren birer kimlik birimi (etiket-çip) takılacak. Akaryakıt pompaları da bu etiketleri okuyabilecek. Bu sayede hem satılan akaryakıtlar anlık olarak izlenebilecek hem de hangi aracın hangi istasyondan yakıt aldığı sistemde anlık olarak görülebilecek. Hem kaçak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilecek hem de terör olayları önlenecek.

Çipi olmayan araç yakıt alamayacak
Sisteme manuel müdahale mümkün olmayacak. Böylece terör eylemi ile ilgili aranan araçlar akaryakıt almak için bir istasyona girdiğinde anında tespit edilecek. Çip yoksa akaryakıt alamayacak.

Sistemle araçlar istasyona girdiğinde plakasından tanınacak. Sistemden ayrıca hangi aracın nereden yakıt aldığı görülebilecek. İstasyondaki güvenlik kameraları ile de kişiler ortaya çıkarılabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarda Emniyet Genel Müdürlüğü de yer alıyor.

Pompa plakayı tanıyacak
Maliye Bakanlığı'nın da kaçak akaryakıt ile mücadele kapsamında dahil olduğu uygulama anlık satış takibide yapacak. Pompalar plakayı otomatik olarak okuyacak, böylece satılan akaryakıt anında izlenecek. Araçtan başlayarak tüm istasyonların ne kadar satış yaptığı takip edilirken, Maliye her aracın ne kadar yakıt aldığını bildiği için istasyonun yanlış beyanında sistem uyaracak.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında yürütülecek eylem planına göre, alış-satış bilgileri yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’ne online olarak doğrudan ulaştırılacak.

Görüntülenme : 3967 Yayınlanma Tarihi: 20/09/2016 11:49:43

Haber Yorumları (1)

500
  • ayran çignemez
    1 yıl önce
    hadi adam yolda kaldı yakıt bitti ne olacak.kafasınamı sıkacak

Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin