Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Numan Kurtulmuş'tan 'Başka uyarı var mı' sorusuna yanıt

Numan Kurtulmuş'tan 'Başka uyarı var mı' sorusuna yanıt

Numan Kurtulmuş, Ortaköy'deki bir gece kulübünde düzenlenen terör saldırısından sonra, "İstanbul için başka bir saldırı uyarısı var mı?" sorusunu yanıtladı.

01.01.2017 15:38

Ortaköy'deki gece kulübüne yönelik terör saldırısıyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Emareler var ama henüz şu örgüt diyemiyoruz" dedi. Kurtulmuş, İstanbul için başka saldırı uyarısı olup olmadığına yönelik soruyu da yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ortaköy'deki gece kulübüne yönelik terör saldırısıyla ilgili NTV canlı yayınına telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Saldırının arkasındaki örgütün henüz belli olmadığını söyleyen Kurtulmuş, "Emareler var ama henüz şu örgüttür diyebileceğimiz bir noktada değiliz" dedi.

"Şu anda medyada olan bilgiler bizim elimizde olan bilgilerdir" ifadesini kullanan Kurtulmuş, "Bir kişinin olduğu buna destek veren insanlar da olabileceği, bütün bunlarla ilgili teröristin olay yerine girmesi öncesi bütün bağlantıları gözden geçiriliyor. Eğer varsa bağlantıları kimdir, nelerdir bunlar da ortaya konulacak" diye konuştu.

Kurtulmuş, "İstanbul için başka bir saldırı uyarısı" olup olmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Terör tam da bunu yapmak istiyor. Millet korksun ürksü, millet rutin hayatını terk etsin. Sürekli içine kapalı halde yaşasın istiyor. Emniyet mensuplarımız 24 saat en titiz bir şekilde bütün istihbaratları değerlendiriyor. Çok sayıda terör saldırısı önleniyor. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını korkuyla, panikle yaşamalarını asla istemeyiz. İnsanlarımız bu anlamda tedbirli olsunlar evet ama kimse korkarak içine kapanarak yaşamasın. Buna müsaade etmeyeceğiz. Terörün yaratmaya çalıştığı psikolojik ortama izin vermeyeceğiz."

Kurtulmuş'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"2016 bizim için Türkiye için zor bir yıldı. Farklı terör örgütleriyle, darbeci terör örgütüyle, FETÖ ile DEAŞ ile DHKP-C ile PKK ile içeride dışarıda mücadeleyle geçmiş bir yılımızdı. Çok şükür terörle mücadelede oldukça başarılı sonuçlar almaya başladık. DEAŞ'ın PKK'nın beli kırılmaya başladı. Tam 2017'nin başladığı saatlerde böyle bir saldırı yaparak bu yıl da sizin başınıza bela olacağız mesajı vermeye çalışıyorlar. Biz de onlara açık bir şekilde. 2017'de Allah'ın izniyle kökünüzü kurutacağız.

İkinci olarak bu terör örgütleri üzerinden birilerinin vermeye çalıştığı siyasi mesajlar olabilir. Türkiye'nin özellikle bölgede yeni barış persfektiflerini ortaya koyuyor olması. Bunlarla ilgili çok süratli adımlar atarak hızlı sonuçlar aldığı sürece girmesi birilerini rahatsız etmiş olabilir. Onlar da bu tür terör örgütleri üzerinden Türkiye'yi hizaya sokmaya çalışan adımlar atmış olabilirler. Bütün bunlar değerlendirilecektir. Milletimiz rahat olsun. Hep beraber millet olarak tek yumruk olarak duracağız.

Herhangi bir şekilde şurasıdır demek istemem ama mesele çok açık. Türkiye bölgede yeni bir inisiyatif ortaya koymaya çalışıyor. Suriye'de 6 yıldır devam eden savaşı sonlandıralım diyoruz. Bu küresel terörü hep beraber yenelim. Bize yakın olan terör örgütü söylemlerinden vazgeçsinler. Şu diyerek herhangi bir grubu işaret etmek istemiyorum."

Sabah saatlerinde de, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin TRT Haber'e açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Zaten böylesine hain bir saldırının hem de bu akşam yapılmış olmasının önemli nedenlerinden biri de gerek DEAŞ olsun gerek PKK gerekse diğer örgütler olsun, milletimizin bütün imkanlarıyla son zamanlarda terör örgütlerine karşı vermiş olduğu mücadeledeki üstün başarıdır. Bu başarıdan ürken çevrelerin terör örgütlerini kullanarak Türkiye'ye bir cevap üretmeye çalıştıkları açıktır."

Bunları aşacaklarını dile getiren Kurtulmuş, "İnşallah Türkiye bu sene, 2017'de terör örgütlerinin ve onların ağababalarının yapmak istediklerine inat, Türkiye terörle mücadelesini kazanacak ve 2017 hem içeride hem dışarıda terör örgütleri için son derece kötü bir yıl olacak, hesabını soracağız." diye konuştu.

"Terör örgütlerinin iyisi kötüsü..."

Kurtulmuş, uluslararası camianın teröre karşı mücadelede iki yüzlü davranmayı bırakması gerektiğini vurgulayarak, "Terör örgütlerinin iyisi kötüsü... Her terör saldırısının ardından timsah gözyaşları dökerek üzüntü ifadeleri ama ardından şu ya da bu şekilde terör örgütlerine verilen desteklerden vazgeçilmesi. Çok net söylüyorum, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir terör örgütü arkasında birtakım istihbarat destekleri olmazsa, lojistik destekleri olmazsa, silah destekleri olmazsa bir hafta bile ayakta duramaz." ifadelerini kullandı.

Dünya bir küresel terör tehdidiyle karşı karşıya ise bu küresel terör tehdidini besleyen birtakım güçlerin bulunduğunun aşikar olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Yoksa '3-5 tane baldırı çıplak adam bir araya geldiler, terör örgütü kurdular da insanları öldürdüler.' Böyle bir hikaye yok. Bütün bu terör örgütlerini destekleyen, bunlara güç veren birtakım güçlerin olduğu aşikardır. Bunların Türkiye'ye, Türkiye'nin özellikle 2015 Temmuz ayından itibaren bu kadar yoğun terör saldırısı altında kalmasının sebebi de ifade ettiğiniz gibidir. Türkiye'nin bir istikbal ve istiklal mücadelesi vermesinden rahatsız oluyorlar. Biz de bu mücadeleyi vereceğiz. Güçlü ve büyük bir Türkiye olarak bölgede oynanan oyunu bozacağız. Büyük resmi ortaya koymaya çalışan ikinci Sykes-Picot'yu ortaya koyarak bölgede hakları etnik mezhebi temelde paramparça yapmaya çalışan güçlere karşı mücadeleyi sürdüreceğiz."

"İnsanlığın yanında durmaya davet ediyoruz"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bunun bedelinin terör tehditleri olarak döndüğünü dile getirerek, Türkiye'nin bu yoldan asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Terörün dili, dini, mezhebi ve meşrebinin olmadığını belirten Kurtulmuş, terör örgütlerinin hepsinin, ne olduklarını iddia ederlerse etsinler tamamının insanlık düşmanı olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, böyle bir şeyin İslam'la ve hiçbir inançla alakasının olmadığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla bu insanlık düşmanı bir terör eylemidir, İslam düşmanı bir terör eylemidir. Her türlü inançlara karşı olan bir terör eylemidir. Milletimizin bu konuda da uyanık olması lazım. Teröristin adının Ahmet ya da George olmasının hiçbir farkı olmaz, bunlar hain, pespaye, kullanılan aşağılık adamlardır. Esas, bunların arkasındaki unsurlardır, güçlerdir onlar, baktığımız zaman da bunu yaptıranlar şimdi keyifle ellerini ovuşturarak bu terör örgütlerinden büyük keyif alıyorlar. Dolayısıyla bütün dünyaya tekrar sesleniyorum, iki tane cephe var, biri insanlık cephesidir, inancı ne olursa olsun insanlık onurunun hakkını korumak isteyenler. Diğeri ise insanlık düşmanı bir cephedir. Terör örgütleri, onlara destek verenler, terör örgütlerine mazeret üretenler. Herkesi insanlık cephesinde bir arada olmaya davet ediyoruz. Terörün karşısında barışın, insanlığın yanında durmaya davet ediyoruz."

Ajanslar

Yorumlar | 0
üye profil