Norveç'te koronavirüs aşısı olan 23 kişi hayatını kaybetti, 'risk' uyarısı geldi

Norveç İlaç Ajansı, Pfizer-BioNTech'in koronavirüs aşısını olan 23 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Bu son dakika gelişmesinin ardından Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden risk uyarısı yapıldı, hastalığı olan 80 yaş üstündeki insanlar için aşının riskli olduğu ifade edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 15.01.2021 15:39
Değiştirme Tarihi: 15.01.2021 15:39
Norveç'te koronavirüs aşısı olan 23 kişi hayatını kaybetti, 'risk' uyarısı geldi

Norveç'te koronavirüs aşısı olan 23 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine flaş bir gelişme yaşandı. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, aşının 80 yaş üstü için risk barındırdığı belirtilerek "Şiddetli kırılganlığı olanlarda aşıların hafif yan etkileri bile ciddi sonuçlara yol açabilir. Yaşam süresi kısalmış olanlar için ise aşı tamamen anlamsız olabilir" ifadelerine yer verildi.

Norveç'te koronavirüse karşı aşılama 27 Aralık'ta başlamıştı. Başbakan Erna Solberg, aşının yurttaşların ücretsiz erişimine sunulacağını duyurmuştu. İlk aşılar Oslo'daki huzurevlerindekilere vurulmuş, buradaki 2 kişi aşının ardından hayatını kaybetmişti.

Ekim ayında ise Norveçli sağlık uzmanlarının Trondheim şehrinde SARS-CoV-2 virüsünün yeni türünü tespit ettiği belirtilmişti.