Normalleşme takviminde yeni dönem bugün başladı! İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararları sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile genelge gönderildi ve bugünden itibaren normalleşmede yeni dönem başladı. 1 Temmuz'dan itibaren sinema ve tiyatro salonları, düğün salonları, internet kafeler ve elektronik oyun salonları yeniden açılmaya başladı.

Yayınlanma Tarihi: 01.07.2020 11:45
Değiştirme Tarihi: 01.07.2020 11:45
Normalleşme takviminde yeni dönem bugün başladı! İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelgeyle birlikte normalleşmede yeni dönem bugün itibariyle başladı. 1 Temmuz'dan itibaren sinema ve tiyatro salonları, düğün salonları, internet kafeler ve elektronik oyun salonları yeniden açıldı. Açılan salonlar tüm tedbirlere uymak gerekçesiyle görevlerini yerine getirecek. 

DÜĞÜNLER NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda hçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne “Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler” konulu genelge göndermişti.

Genelgeye göre sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düğün salonları bugün itibaren faaliyetlerine başlayabilecek. Açık havada, mümkün olduğunca kısa sürede yapılacak düğünlerde maske kuralına uyulacak ve takı törenleri ve oyunlar yapılmayacak. Karşılama ve uğrulama törenlerinde genelegede belirlenen kurallara uyulacak.

SİNEMA VE TİYATRO

Mart ayında faaliyeti durdurulan sinema, tiyatro salonu ve gösteri merkezleri gibi işletmeler 1 Temmuz'da yeniden açılacak. Normalleşme süreci kapsamında açılacak olan bu işletmelerde yeni kurallar geçerli olacak.

İNTERNET KAFELER AÇILIYOR

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, internet kafeler ve elektronik oyun yerlerine maskesiz girilemeyecek, içeride maske çıkarılmayacak.

GÜNDÜZ BAKIM EVLERİ AÇILIYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 75 ilde bulunan Gündüzlü Bakım Merkezleri faaliyetlerine yeniden başlıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, normalleşme süreci ile birlikte 1 Temmuz’dan itibaren 75 ilde bulunan Gündüzlü Bakım Merkezlerinin faaliyete geçeceğini duyurdu.