Casusların Kraliçesi Nicole Kidman oldu!

Casusların Kraliçesi Nicole Kidman oldu!
Yayınlanma Tarihi: 06.02.2014 13:12 | Değiştirme Tarihi: 06.02.2014 12:57

Werner Herzog’un Queen of the Desert filminin başrolü Nicole Kidman olacak... Serüvenleri Indiana Jones filmlerine bile esin kaynağı olan, Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasında,  Ortadoğu’daki Osmanlı mirasının paylaştırılmasında ve bugünkü Ortadoğu haritasının çizilmesinde büyük rol oynayan kişilerden biri olan İngiliz kadın yazar, gezgin, arkeolog, haritacı, hükümet temsilcisi, casus Gertrude Bell (1868-1926)  Alman yönetmen Werner Herzog’un 2015 yılına yetiştirilmeye çalışılan Queen of the Desert (Çölün Kraliçesi) adlı filminde Nicole Kidman tarafından canlandırılacak… Gertrude Bell’in serüvenlerini filmleştirmek isteyenler arasında yönetmen Ridley Scott ve bu rolü çok isteyen oyuncular arasında Naomi Watts ve  Angelina Jolie de yer almaktaydı.

Çölün Kraliçesi'nin yönetmen ve senaristi Werner Herzog, daha önce Cannes festivalinde  “Fitzcarraldo” adlı filmiyle yönetmen ödülünü, “The Enigma of Kaspar Hauser” adlı filmiyleyse  büyük jüri özel ödülünü kazanmıştı. Herzog’un yönetmenleri arasında olduğu “Encounters at the End of the World” adlı belgesel de Oscar ödülü adaylığı elde etmişti.

Oscar ödüllü oyuncu ve Monaco Prensesi Grace Kelly’i canlandırdığı Grace of Monaco filminin gösterimi dünya çapında 2014 ilkbaharına ertelenen Nicole Kidman yedi buçuk milyon dolar ücret aldığı Saatler (The Hours) ile (2002) Oscar kazanmıştı; Kidman Mutluluğun Peşinde (Rabbit Hole) (2010)  ve yedi milyon dolar karşılığı rol aldığı “Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge!) filmiyle de Oscar adaylığına uzanmıştı.

1962 tarihli ve yedi Oscar kazanan Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia) filminden Lawrence rolünü Albert Finney ile Marlon Brando kabul etmeyince Peter O'Toole tarafından canlandırılan İngiliz albay ve casus Thomas Edward Lawrence da (1888-1935) “Çölün Kraliçesi”nin bir diğer karakteri. Lawrence  rolünde bu kez Robert Pattinson karşımıza çıkacak. İngiliz diplomat Henry Cadogan rolü için James Franco’yla,  Bell’in büyük aşkı için ise “Homeland” televizyon dizisiyle daha geniş kitlelerce tanınan Damian Lewis ile görüşülüyor. Proje için daha önce Jude Law ile de görüşülmüş fakat anlaşma sağlanamamıştı. Çekim mekanı için araştırmaların devam ettiği filmin Türkiye, Fas, Ürdün ve Almanya gibi ülkeler de çekilmesi muhtemel.

Haber ile ilgili metin girin!.

Gertrude Bell Kimdir?

Oxford Üniversitesi mezunu Gertrude Bell Türkçe, Kürtçe,Arapça, Farsça gibi bölge dillerini ana dili gibi konuşabiliyordu. Gertrude Bell’in Manevi oğlu ve çırağıysa yedi Oscar kazanan “Lawrence of Arabia” filmine hayatı konu edilen Casus Thomas Edward Lawrence’tı.

Mayıs 1916’da İngiltere temsilcisi Sir Mark Skyes ile Fransa temsilcisi François Georges-Picot arasında yapılan, Osmanlı İmparatorluğu topraklarını paylaştıran ve  bu iki diplomatın adıyla anılan gizli anlaşmayı (Skyes-Picot /İngiltere-Fransa Gizli Anlaşması) Lenin önderliğindeki Komünistler Rusya’da Çarlık Yönetimi’ni yıkınca 23 Kasım 1917’de İzvestia ve Pravda Gazetelerinde dünyaya ilan etmişlerdi…Gertrude Bell ise Irak sınırlarını çizen haritanın sorumlusu olarak 1919 Paris Barış Konferasına İngiltere temsilcisi olarak katıldı.Bu konferansta Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Almanya, Avusturya, Osmanlı, Bulgaristan ve Macaristan’a hangi şartların kabul ettirileceği konuşuldu.

Başka bir kadınla evli olan subay Charles Doughty- Wylie ile 1913-15 arasında bir dizi aşk mektubuyla belgelenen büyük bir aşk yaşayan ve hiç evlenmeyen  Gertrude Bell sevgilisinin 1915’te Çanakkale Savaşları’nda ölmesi üzerine bunalıma girmişti. Yaşamına aşırı dozda uyku hapı içerek kendi elleriyle son veren Bell Bağdat’taki bir İngiliz mezarlığında toprağa verilmişti.

Derme çatma dükkanda hizmete başladı! 168 yıldır sürüyor

Isparta'da 168 yıl önce derme çatma dükkanda hizmet vermeye başlayan 'Kebapçı Kadir', vazgeçilmez lezzet durakları arasında yer alıyor. 

AÖF bahar dönemi sınavları ne zaman yapılacak? İşte vize ve final tarihleri

AÖF bahar dönemi sınavları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, Açıköğretim Fakültesi öğrencileri tarafından merak edilmeye başladı. Anadolu Üniversites tarafından yayımlanan iş takvimiyle birlikte AÖF bahar dönemi vize ve final tarihleri belli oldu.

Altın fiyatları ne kadar oldu? 25 Mart çeyrek ve gram altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatları sabahın erken saatleriyle birlikte yüz binlerce yatırımcı tarafından sorgulanmaya başladı. En büyük yatırım araçlarından biri olan altın, düğün mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte yakından takip edilmeye başladı. Peki, Altın fiyatları ne kadar oldu?

Yemekteyiz Best Of yarışmacıları kimdir? 25-29 Mart Yemekteyiz yarışmacıları

Yemekteyiz'de bu haftanın yarışmacıları, sevilen yarışma programının takipçileri tarafından sorgulanmaya başladı. Her hafta büyük heyecan yaratan Yemekteyiz yarışmasında bu hafta birbirinden tanıdık isimler yer alacak. İşte 25-29 Mart Yemekteyiz yarışmacıları.