Nicki Minaj, Suudi Arabistan konserini iptal etti

Nicki Minaj, Suudi Arabistan konserini iptal etti
Yayınlanma Tarihi: 10.07.2019 10:33 | Değiştirme Tarihi: 11.07.2019 10:26

ABD'li ünlü rap sanatçısı Nicki Minaj, gelen tepkiler nedeniyle Suudi Arabistan'da gerçekleştireceği konseri iptal etti.

Rapçi Nicki Minaj, ülkenin insan hakları ihlalleri nedeniyle kendisine yöneltilen konsere çıkmama çağrısına uydu ve Suudi Arabistan'daki konserini iptal etmek zorunda kaldı. Minaj, Cidde Dünya Festivali'ndeki konser duyurusundan sadece bir hafta sonra "Dikkatli bir düşünme süresinden sonra, planlanan Cidde Dünya Festivali'ndeki konserime çıkmama kararı verdim. Suudi Arabistan'daki hayranlarıma şovumu sunmaktan başka bir şey istemiyordum, kendimi bu meseleler konusunda daha iyi eğittikten sonra, kadınların haklarına, LGBT topluluğuna ve ifade özgürlüğüne olan desteğimi açıkça ortaya koymamın önemli olduğuna inanıyorum." şeklindeki açıklamasıyla festivalden çekildiğini açıkladı.

İnsan Hakları Vakfı, konserden önce dünyaca ünlü sanatçıya festivale katılmaması gerektiğini belirten beş sayfalık bir mektup göndermişti. Ülkedeki muhafazakâr kitle, çarşaf dayatmasına karşı çıkan Suudi kadınlar ve LGBT hakları savunucuları Minaj'ın konsere çıkma kararını farklı açılardan eleştirmişti.