New York Times’ta çarpıcı araştırma: Koronavirüs Asya'dan bulaşmadı

Koronavirüs salgınının merkez üssü olan ABD'de günlük ölüm sayısı bini aştı. Konuyla ilgili bir çalışma yayımlayan New York Times gazetesi ise salgını bilindiğinin aksine virüsün New York'a Asya'dan gelmediğini yazdı. Raporda, virüsün Avrupalılar tarafından taşındığı belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 09.04.2020 10:23
Değiştirme Tarihi: 09.04.2020 10:23
New York Times’ta çarpıcı araştırma: Koronavirüs Asya'dan bulaşmadı

New York Times’ın internet sayfasında yer alan haberde, New Yorklulardan alınan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) genomlarını analiz eden farklı araştırma gruplarının, koronavirüsün ilk teyit edildiği tarihten haftalar önce, şubat ortasında, New York bölgesinde var olduğunu ve bölgeye Asya'dan değil Avrupa'dan gelen ziyaretçiler tarafından getirildiğini ortaya koyduğu bilgisine yer verildi.

ÇOĞUNLUK AVRUPALI

Habere göre, Mounth Sinai Icahn Tıp Fakültesinde laboratuvar çalışmaları yapan Genetik Bilimci Harm van Bakel, ekibi ile yaptığı çalışma sonucu, Kovid-19 salgını için, ''Çoğunluk açıkça Avrupalı.’’ teşhisinde bulundu.

Gazetede, New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi bünyesinde yapılan başka bir çalışmada da farklı bir grup vaka üzerinde çalışmasına rağmen çarpıcı şekilde benzer sonuçlara ulaşıldığı belirtildi.

BELİRTİLENDEN DAHA ÖNCE GİZLİCE YAYILDI

Araştırmalarda ayrıca, virüsün belirtilenden daha önce gizlice yayıldığını, sıkı bir test programı uygulanması durumunda çok daha önceden bunun tespit edilebileceği iddia edildi.