Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
New York Times'tan Türk komutan hakkında bomba iddia

New York Times'tan Türk komutan hakkında bomba iddia

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, darbe girişimi nedeniyle tutuklanan İncirlik Üssü'nün Türk komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın, ABD'den sığınma talebinde bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini öne sürdü.

18.07.2016 08:16

New York Times haberinde, "Pazar günü ordudaki tasfiye devam ederken, tutuklanan generallerden biri de İncirlik Hava Üssü'nün komutanı Bekir Ercan Van'dı. Hafta sonunda General Van, sığınma talebiyle ABD'li yetkililere başvurdu ancak bu isteği reddedildi" denildi.

New York Times, bu iddiayı, konuya ilişkin bilgi sahibi olduğu belirtilen bir kişiye dayandırdı. Söz konusu kişinin, adının açıklanmaması kaydıyla konuştuğu ifade edildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Amerikalı yetkililerin sığınma talebine olumsuz karşılık vermesiyle ABD'ye gitme umudunu kaybeden Tuğgeneral Van, dün tutuklandı. Darbe girişiminde düzenleyici ve birinci derecede yardımcı oldukları iddiası ile gözaltına alınan Van, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

Nöbetçi mahkeme, darbe girişimcilerinin emri ile Ankara ve İstanbul'daki F-16'ların uzun süre havada kalabilmesi için tanker uçakların havalandığı İncirlik 10'uncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın tutuklanmasını kararlaştırdı.

'Nükleer tehlike' iddiası
ABD'de yayımlanan New Yorker dergisi ise Türkiye'de yaşanan askeri darbe girişiminin, İncirlik'te bulunan nükleer bombaların güvenliğini de tehlikeye soktuğunu iddia etti.

NATO ülkelerindeki uçaklardan atılan B-61 tipi hidrojen bombalarının yaklaşık üçte birinin, yani 60 adedinin İncirlik üssünde bulunduğunu hatırlatan dergi, NATO kuralları gereği, bu nükleer silahların güvenliğinin ABD tarafından değil, bulundukları ülkenin askerleri tarafından sağlandığını belirtti.

The New Yorker, İncirlik'in Türk komutanı Tuğgeneral Van ile dokuz Türk subayınındarbe girişimi suçlamasıyla gözaltına alındığını hatırlatarak, bu durumun nükleer bombaların güvenliği konusunda büyük endişe yarattığını bildirdi.

NATO'nun sahip olduğu en büyük B-61 nükleer bomba stokunun İncirlik'te olduğunu belirten dergi, dün itibarıyla üssün Amerikan savaş uçaklarının uçuşuna yeniden açılmasına karşın, elektrik kesintisinin halen devam ettiğini belirtti.

The New Yorker, Türkiye'deki darbe girişiminin yarattığı kaosa ek olarak, bir de üssün IŞİD topraklarından sadece 100 küsur kilometre uzakta olmasının, yalnızca Türkiye değil, ABD açısından da önemli bir ulusal güvenlik sorunu oluşturduğunu öne sürdü. 

Yorumlar | 0
üye profil