Ne zaman aşı olacağız? Aşı olacağımız tarihi ne zaman öğreneceğiz? Prof. Dr. Tevfik Özlü açıkladı

Koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Salgınla birlikte en çok merak edilen konuların başında da korona aşısı geliyor. Vatandaşlar ne zaman aşı olacağız? aşılama ne zaman yapılacak? gibi soruların yanıtlarını arıyor. Konuyla ilgili canlı yayına katılan uzman isim Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özlü, Türkiye'de aşılama ne zaman yapılacak sorusuna yanıt verirken, önemli bir ayrıntıya dikkat çekti. 

Yayınlanma Tarihi: 25.12.2020 09:59
Değiştirme Tarihi: 25.12.2020 10:12
Ne zaman aşı olacağız? Aşı olacağımız tarihi ne zaman öğreneceğiz? Prof. Dr. Tevfik Özlü açıkladı

Türkiye'de vatandaşların aklında tek soru var: 'Ne zaman aşı olacağım?' Bu konuyla ilgili olarak her gün yeni gelişmeler ve açıklamalar yapılıyor. Son açıklama, Prof. Dr. Tevfik Özlü'den geldi. Katıldığı canlı yayında Covid-19 salgınına ilişkin soruları yanıtlayan Özlü, aşılamanın nasıl yapılacağını anlattı. 

Ayrıntıların çok yakında ilan edileceğini söyleyen Özlü, herkesin nasıl aşılanacağını çok kolay şekilde öğreneceğini belirtti. Kuyruk oluşmaması için her türlü tedbirin düşünüldüğünü belirten Tevfik Özlü, '"Çok yakında ayrıntılar ilan edilecek. Herkes kolay bir şekilde nasıl aşılacağını, hangi zamanda aşılanacağını öğrenecek. Çok kolay farklı yollardan öğrenme imkanı olacak. Kuyruğun oluşmaması için her türlü tedbir düşünüldü. Randevu usulü olacak ve bu açıdan da özellikle uyarılacak aşı yapılacak kişiler. Ve planlama dahilinde aşıya gelmesi istenecek. Yani o kuyruğun olması elbette istenmiyor. Önlemler, planlamalar yapılıyor şu anda" dedi.

TÜRK HALKI NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Tevfik Özlü, Türkiye'de vatandaşların ne zaman aşı olacağına dair ise net bir tarih veremediklerini dile getirdi. İnceleme ve test sürecinin 10-15 günü bulacağını söyleyen Özlü, testlerin tamamlanır tamamlanmaz aşılamaya başlanacağını tahmin ettiğini ifade etti. Özlü şunları söyledi: Kesin bir tarih veremem ama inceleme ve test süreci 10-15 günlük bir zaman alacak diye daha önce sayın Bakan açıklamıştı. Gelen aşılardan örnekler üzerinden testler yapılıyor. Bu testlerin iki üç hafta zaman alacağı söylendi. Testler tamamlanır tamamlanmaz aşılama başlayacak diye düşünüyorum. Planlama o yönde.

KOLLUK KUVVETLERİ NEDEN BİRİNCİ KATEGORİDE DEĞİL?

Şimdi bu sıralama aslında dünyadaki uygulamaya benzer. Yani bizim ülkemiz için planlanan sıralama, dünyanın pek çok ülkesindeki sıralamayla aynı. Kolluk kuvvetleri de hemen ikinci aşamada aşılanacak. Türkiye'de günde yaklaşık 2 milyon kişiye aşı yapılacağını hesap ederseniz çok kısa sürede ikinci aşamaya geçilecek gibi görünüyor.

AŞININ KORUCUYULUĞU %91,25

Çok iyi bir koruyuculuk oranı. Bu şu ana kadar test yapılan kişilerde görünen koruyuculuk. Uzun süreli takipte bu koruyuculuk oranının daha da yükseleceği yönünde tahminler var.

ÇİN NEDEN AÇIKLAMADI?

Çok kolay bunun cevabı. Çünkü faz 3 çalışmasına geçildiğinde Çin'de salgın bitmişti. Bu faz 3 çalışmasının sonlanması için belli bir sayıda enfeksiyon oluşması gerekiyor. Mesela Türkiye'de 15 bin civarında kişi dahil olacak. Çin'de hiç vaka kalmadı. O enfeksiyon durduğu için çalışma yapamıyorsunuz. Çalışma yapmanız için hastalığın devam etmesi gerekiyor.''