NATO'nun Ege'deki görevi belli oldu

NATO'nun sığınmacı kriziyle mücadeledeki göreviyle ilgili anlaşmaya son şekli verildi.

Yayınlanma Tarihi: 06.03.2016 20:38
Değiştirme Tarihi: 06.03.2016 20:38
NATO'nun Ege'deki görevi belli oldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada, NATO  gemilerinin halihazırda Ege Denizi'nde bilgi toplama ve izleme yaptığını  belirterek, "Gemilerin faaliyetleri, artık ülke karasularına da yayılacak.  Komutanlarımız, Yunanistan ve Türkiye ile yakın istişare ve koordinasyon içinde  faaliyet gösterilecek alanları belirledi. Karasularındaki faaliyetlerimiz, her  iki müttefikle istişare ve koordinasyon içinde yürütülecek" ifadesini kullandı.

NATO'nun göçmen teknelerini durdurmayacağını ya da geri  göndermeyeceğini kaydeden Stoltenberg, "ittifakın amacının Yunanistan ve  Türkiye'nin yanı sıra Avrupa Birliğine, krizi körükleyen insan kaçakçılığı ve suç  şebekeleriyle mücadele çabalarında yardım etmek" olduğunu belirtti.

NATO Deniz Komutanlığının, operasyonel ve taktik seviyede  düzenlemelerde Avrupa sınır ajansı Frontex'le mutabık kaldığını da kaydeden  Stoltenberg, Frontex, Yunanistan ve Türkiye'nin gerçek zamanlı olarak harekete  geçebilmelerini sağlamak amacıyla NATO ve Frontex arasında bilgi paylaşımı  yapılacağını ifade etti.

Anlaşmanın NATO ve AB'nin ortak sorunlara karşı birlikte çalışmasına  dair mükemmel bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Böyle kısa bir  süre zarfında bu düzenlemelere son şeklini verebilmemizden memnuniyet duyuyorum"  ifadesini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini ile AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri  Dimitris Avramopoulos da ortak açıklamalarında anlaşmaya son şeklinin  verilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Anlaşmanın, yarın yapılacak olan sığınmacı krizinin ele alınacağı  AB-Türkiye Zirvesi öncesi şekillendirilmesi dikkat çekti. Başbakan Ahmet  Davutoğlu, zirve sonrası NATO Genel Sekreteri ile bir araya gelecek. 

NATO'nun Ege Denizi'nde görev almasına 10-11 Şubat tarihlerinde  yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında karar verilmişti. Karardan 48 saat  sonra NATO Daimi Deniz Görev Grubu 2, Ege Denizi'ne gönderilerek keşif ve gözleme  görevine başlamıştı.