NATO'dan sığınmacılar için kritik karar!

NATO, sığınmacı krizinde mültecilerin geçişini durdurmak ve insan kaçakçılığını önlemek için Ege Denizi'nde devriye görevini kabul etti.

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2016 15:06
Değiştirme Tarihi: 11.02.2016 15:33

NATO üyesi ülkeler, Ege sularında devriye görevi yaparak insan kaçakçılarıyla mücadele etme konusunda anlaştı.

İki gündür devam eden NATO savunma bakanları toplantısının ardından bugün Brüksel’de gazetecilere konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’den Yunanistan’a sığınmacıları taşıyan insan kaçakçılarını engellemek amacıyla NATO gemilerini görevlendireceklerini söyledi.

Türkiye, Almanya ve Yunanistan, “mülteci krizi”yle mücadeleye destek olmaları için NATO’ya çağrı yapmış, Stoltenberg de dün yaptığı açıklamada toplantılarda bu taleplerin dikkatlice değerlendirileceğini ve endişelerin farkında olduklarını söylemişti.

Stoltenberg, Ege Denizi’nde devriye görevi yapacak olan NATO gemilerinin mültecileri taşıyan gemileri durdurmak ya da geri püskürtmek amacında olmadığını ifade etti.

NATO’nun asıl misyonu, “insan kaçakçılığıyla mücadele kapsamında bilgi ve denetim konusunda katkıda bulunmak” olacak.

Türk ve Yunan sahil güvenlik ekiplerine NATO desteği

NATO Genel Sekreteri, bu kararın Türkiye ve Yunanistan’a “insani trajediyi” yönetmesinde şu ana kadar yapılanlardan daha ileri boyutlarda yardım edebilmek amacıyla verildiğini de sözlerine ekledi.

Almanya’nın emrindeki NATO’ya ait gemilerin Türkiye ve Yunanistan’daki sahil güvenlik ekipleriyle işbirliği içinde çalışması bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter da, bugün Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye, Almanya ve Yunanistan'ın taleplerini hatırlatarak, NATO’nun krizle mücadelenin bir parçası olacağını açıklamıştı.